Ranta karşı çıkan Hopalılara jet hızıyla soruşturma

0
125

Ranta karşı çıkan Hopalılara jet hızıyla soruşturma: “Kamu malına zararla suçlanıyoruz, biz kamu malına sahip çıktık”

Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi’nin tehditlere boyun eğerek Hopalıların ortak alanını ihaleye açmasına tepki gösteren Halkevleri ve SOL Parti üyelerine üç gün içinde soruşturma açıldı.

Geçtiğimiz günlerde halka ait bir yeşil alanı ihaleye açarak bir kişiye peşkeş çekmek isteyen Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçinin rant ihalesine karşı çıkarak belediye içinde ve önünde tepkilerini gösteren Halkevleri ve SOL Parti üyelerine soruşturma üç gün sonra soruşturma açıldı.

Bugün ifadeye vermeye giden Halkevleri Doğu Karadeniz Bölge Temsilcisi Dursun Ali Koyuncu şunları söyledi:

Tehdit dili kullananlara soruşturma açmayan, kamuya ait alan üzerinden rant elde etmek isteyenlere göz yumanlar bugün bizi ifadeye çağırdılar. Hakaret, kamu malına zarar vermek ve kamu kurumu niteliği olan kuruma iş yaptırmama suçlamasından ifade verdim. Biz kamu malına sahip çıktık. Hakkımız olana sahip çıktık. Biz yerel seçimlerde Hopa halkına söz vermiştik, rantçılara geçit vermeyeceğiz. Halka verdiğimiz sözlerin gereğini yerine getirdik. Soruşturmalarla geri adım atmayız.

Soruşturma kapsamında Halkevleri ve SOL Parti üyelerinin polis tarafından aranarak ifadeye çağrılmaya devam ediliyor. Kaç kişinin ifadeye çağrılacağı henüz belli değil.

Ne olmuştu?

Artvin’in Hopa ilçesinde Belediye Başkanı Taner Ekmekçi, Hopalıların ortak kullanımındaki bir yeşil alanı tehditlerin ardından çetevari yapılarak ihaleye verdi. İhalenin açığa çıkmasının ardından kentteki çeşitli demokratik kitle örgütleri Ekmekçi’yi ziyaret ederek tehditlere boyun eğmemesi gerektiğini ve çetelere karşı Ekmekçi’nin arkasında duracağını söyledi.

Ancak buna rağmen Ekmekçi ihaleyi yaptı. İhaleye karşı çıkan Hopalılar, Hopa Halkevi ve SOL Parti Hopa İlçe Örgütü’nün çağrısıyla belediye önündeydi. Ancak Ekmekçi, tepki gösteren Hopalılara karşı polis çağırmıştı.

Hopalılar Ekmekçi’ye “Belediye binasında polisin ne işi var?” diyerek tepki gösterdi. Hopalılar Ekmekçi’ye yerel seçimlerde kendisini de seçtiren ittifakı hatırlatırken “İttifak kurduk. Beraber yöneteceğiz, rantçılara vermeyeceğiz dedik. Hiçbirini kabul etmedin” dedi.Ranta karsi cikan Hopalilara jet hiziyla sorusturma