Sarp Sınır Kapısı inşaatında iş güvenliği sorunu

0
1173

Sarp gümrük kapısı inşaatında meydana gelen kazada 27 yaşında 2 çocuk babası R.Z. ağır yaralandı. Yüklenici firmanın iş güvenliğini yeterince ciddiye almadığı yaşanan kazalar yüzünden iyice ortaya çıktı.

Sarp kara hudut kapısının modernizasyonu için yapılan çalışmalar devam ediyor. İnşaatın başladığı ilk aylarda bir işçinin inşaat sahasında ayağının kırılmasının ardından iş güvenliği yetersizliği gündeme geldi. İnşaatı sürdüren firma yaşanan kazayla ilgili hiçbir açıklama yapmadı. Yetkililerin firmaya yaptırım uygulamaması farklı zamanlarda yaşanan üzücü haberleri duymamıza neden oluyor. Geçtiğimiz aylarda kapıdan geçiş yapan Azerbaycan uyruklu bir  turistin başına kalas düşerek ağır yaralandı. Bütün bunlar olurken inşaat sahasında iş güvenliğine dair hiçbir önlem alınmıyordu. 15 Ağustos 2018 tarihinde inşaattaki çalışma esnasında Borçka nüfusuna kayıtlı Hopa’da ikamet eden R. R. inşaattan düşerek ağır yaralandı ve üzerine ağır demirler düştü. Ağır yaralanan arkadaşını ekip arkadaşları ambulans çağırarak Hopa Devlet Hastanesi’ne kaldırdılar. 27 yaşında evli ve iki çocuk babası genç işçi R.Z.’nin durumunun ağır olduğu belirtildi.

Gümrük sahasındaki inşaat firmasında yaşanan bu kazalar nedeniyle tüm gözler firmanın üzerine çevrildi. İnşaat sahasını denetleyen yetkililerin ne şekilde iş güvenliği önlemi aldıklarının gözden geçirilmesi gerektiğini belirten vatandaşlar çalışma sahasında hiçbir güvenlik önleminin alınmadığını bildirdiler. Özellikle can koruma halatları ve düşmeden önce işçiyi kurtaracak file bulunmadığını belirten çalışanlar şunları bildirdi. “Sadece yaşanan büyük kazalardan kamuoyunun haberi oluyor. İnsan hayatı bu kadar mı ucuz ve görevini yapmaları gereken yetkililer neden yaptırım uygulamıyor.”

Beton santrali ruhsatsız

Gümrük kapısı inşaatına betan temin etmek için karayolları kenarına betan santrali kuran yüklenici firmanın bu santrali de ruhsatsız olarak işlettiği daha basına yansımıştı. Beton santralında çalışan mikser kamyonlarının çalışmalarına Kemalpaşa jandarma karakolu sigortasız oldukları için bir süre izin vermemişti. Ayrıca şirket inşaat alanından aldığı kimi atıkları denize döktüğü de gündeme gelmişti.