Şavşat Karagöl Sahara Milli Parkı sınırları içindeki HES projesine ÇED onayı

0
788

Arten Elektrik’in Artvin’in Şavşat ilçesinde planladığı ve bir kısmı Karagöl-Sahara Milli Parkı sınırları içerisine denk gelen Armutlu I-II hidroelektrik santrali için 26 Ekim’de yapılan İDK toplantısı sonucu ÇED raporu yeterli bulundu ve halkın görüşüne açıldı.

Artvin Valiliği İl Çevre ve Şehircilik sitesinde yapılan duyuruya göre,” Artvin Şavşat ilcesinde ARTEN Elektrik Üretim Ve Makina SAN. TİC. LTD. ŞTİ.tarafından yapılması planlanan ARMUTLU I-II Regülatörleri ve HES Projesi projesi ile ilgili olarak hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonunca (İDK) yeterli bulunup nihai kabul edildi. Komisyonun sonuçlandırdığı Çevresel Etki Değerlendirme Raporu halkın görüş ve önerilerini almak üzere Artvin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde ve Bakanlıkta on(10) gün görüşe açılacak” ifadesi yer aldı.

Daha Önce Durdurulmuştu

2013 yılında gündeme gelen proje, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‟na sunularak İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu tarafından incelenip değerlendirilmiş ve söz konusu proje hakkında T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” kararı verilmişti.  Bununla birlikte bölgede yaşayanlar  ÇED Olumlu Kararının iptali için Rize İdare Mahkemesi’ne dava açılmış. Rize İdari Mahkemesi tarafından ÇED Raporu‟nun yetersiz olduğu ve eksikleri bulunduğu sonucuna vararak  “ÇED Olumlu” kararını  iptal etmiş ve 2015 tarihinde Danıştay 14. Daire tarafından bu karar onanmıştı. 

kaynak: karadenizisyandadir.net