Sendika başkanı işçiye silah çekti

0
77

Belediye-İş Artvin-Rize Şube Başkanı Yaşar Kaspar, işçilerin kabul ettiği sözleşmeye neden imza atmadığını soran işçi Salih Özkan’a silah çekti.

Rize Fındıklı Belediyesi’nde çalışan işçi Salih Özkan’ın, Belediye-İş Artvin-Rize Şube Başkanı Yaşar Kaspar’a işçilerin kabul ettiği sözleşmeye neden imza atmadığını sorması üzerine Özkan ve Kaspar arasında tartışma çıktı. Tartışmada sendika başkanı Kaspar, İşçi Özkan’a silah çekti.

Belediye-İş’in örgütlü olduğu Fındıklı Belediyesinde çalışan İşçi Salih Özkan, Şube Başkanı Yaşar Kaspar’ı görerek yanına gitti. Salih Özkan’ın neden işçilerin kabul ettiği zam sözleşmesine imza atmadığını ve işçileri mağdur ettiğini sormasının üzerine Sendika Başkanı Kaspar ile İşçi Özkan arasında tartışma yaşandı. Kısa süreli tartışmanın ardından Sendika Başkanı Kaspar belindeki silahı çekti. Silah çekildiğini gören çevredeki yurttaşların tepki göstermesi üzerine Kaspar silahını beline koydu. Olayın ardından Özkan ve Kaspar polisler tarafından karakola götürüldü. Çevredeki kameralara yansıyan olayla ilgili Özkan ve Kaspar birbirlerinden şikayetçi oldu. İfadelerin ardından Belediye İşçisi Salih Özkan savcılık talimatıyla serbest bırakılırken, Yaşar Kaspar’ın ise savcılığa çıkarılmasına kadar gözaltına tutulmasına karar verildi.

Sendika Başkanı Yaşar Kaspar belediye işçisinin kendisine “Neden başkanımızın aleyhine sosyal medyadan paylaşımlar yapıyorsun” şeklinde sözlü tacizde bulunduğunu ardından saldırdığını iddia etti.

ÇERVATOĞLU: UTANÇ VERİCİ

Olayla ilgili açıklama yapan Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu, bu durumun utanç verici olduğunu ifade etti. Çervatoğlu, “Ülkemizin bugün geldiği noktayı göstermesi açısından bu olay çok önemlidir. Burada sendikacılık değil mafyavari sendikacılık söz konusudur. Bugün işçi varsa sendika vardır, işçi varsa o başkan vardır. Belediyemizdeki işçiler daha önce Hak-İş’teydiler, sonradan Belediye-İş’e şimdi de Genel-İş’e üye oldular.  Yarın bu işçiler özgür iradeleriyle başka sendikanın da üyesi olabilirler, buna kimse müdahale etme hakkına sahip değildir” dedi.

72 işçiyi ilgilendiren, Belediye-İş’le yapılan sözleşmenin süresinin bu yıl eylül ayında son bulacağını ifade eden Çervatoğlu, “Yani gelecek dönem toplu sözleşme görüşmelerini Genel-İş Sendikası ile yapacağız. Umarız bu sendika temsilcisiyle ilgili sendika genel merkez yöneticileri yaşananları değerlendirir, işçilere yapılan bu mafyavari saldırının hesabını sorarlar” dedi.

SENDİKACI EK ZAM PROTOKÜLÜNÜ İMZALAMAMIŞTI

CHP’li Fındıklı Belediyesinde Belediye-İş’e üye olan 72 işçi geçen yıl DİSK’e bağlı Genel-İş’e geçmişti. İşçilerin Genel-İş’e geçmesinin ardından Yaşar Kaspar yaptığı açıklamada, Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu’nun baskısıyla işçilerin sendika değiştirdiğini iddia etmişti. Belediye Başkanı Çervatoğlu bu iddiaları reddederek, “İşçilerin özgür iradesine ben dahil hiç kimse müdahale edemez” demişti.

Belediye-İş 4 işçiyi ise “Zorla sendika değiştirtmekten” dolayı mahkemeye vermişti. Bu yaşananların ardından Belediye-İş’in iş yeri temsilcisinin ise mesai arkadaşlarına iftira attığı gerekçesiyle işine son verilmişti.

İşçiler bu süreçte, Sendikacı Kaspar’ın sendika değiştirdikleri için asgari ücrette yapılan ara zam sonrası hazırlanan ek zam protokolünü imzalamadığını belirterek tepki göstermişti.