23 Nisan Artvin ve Hopa’da Törenlerle Kutlandı

0
762

ARTVİN-23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Artvin’de törenlerle kutlandı.  Şehir Stadında düzenlene törene Artvin Valisi Ömer Doğanay, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki, İl Emniyet Müdürü Mehmet Selvi, İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci, daire amirleri ile öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci burada yaptığı konuşmada, “Milli birlik ve beraberlik duygularıyla coşan ve güçlenen, milli iradenin temsil edildiği Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 97. Yıldönümüne ulaşmanın heyecanıyla, bir 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı daha sevinç ve coşkuyla kutluyoruz. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde ve onun “Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır” öngörüsüyle tutuşturulan bağımsızlık meşalesi, 23 Nisan 1920 Cuma günü Ankara’da, Anadolu’nun dört bir yanını aydınlatan bir güneş haline gelmişti. Işığını, tarifsiz bir tutkuyla vatana gönül verenlerin gayretinden, azminden, kararlılığından, birlik ve beraberliğinden alan bu güneş; aynı zamanda yurdumuzun kışını bahara, baharını yaza döndürecek bir dirilişin müjdecisiydi.

İşte o diriliş ruhu, vatan ve millet sevgisi, bağımsızlık tutkusu bir milleti şaha kaldırdı. Bu şahlanışın adı; birlik ve beraberlikti, Milli Mücadeleydi, Kurtuluş Savaşıydı, ulusal egemenlikti, demokrasiydi, sevgiydi, barıştı, Türkiye’mizin aydınlık yarınlarıydı. O büyük günün ardından, hür iradesiyle zafere ve başarıya inanmış, bağımsızlık tutkusuyla gönülleri tutuşmuş bir millet; birlik ve beraberlik içinde büyük zorlukların üstesinden nasıl gelineceğini tüm dünyaya göstermiştir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Artvin’de törenlerle kutlandı.  Şehir Stadında düzenlene törene Artvin Valisi Ömer Doğanay, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki, İl Emniyet Müdürü Mehmet Selvi, İl Milli Eğitim Müdürü Abdulcelil Kahveci, daire amirleri ile öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

View Gallery

 

Ülkemizin, milletimizin, dünyanın ve insanlığın geleceği ve barışa katkısı açısından büyük önem taşıyan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı her geçen yıl daha coşkulu, heyecanlı ve sevinçli kutlarken, geleceğimizin güvencesi olan sevgili yavrularımızın en donanımlı şekilde yetişmesi için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

Çocukların ülkenin aydınlık geleceğinin aydınlık yüzleri olacağını kaydeden Kahveci,” Her şeyin en güzeline layık olan sizler; okuyan, araştıran, düşünen, sorgulayan, bilimi ve teknolojiyi yararlı bir şekilde kullanan, milli ve manevi değerlerine bağlı, insan haklarına saygılı, evrensel insani değerleri benimsemiş, kendine güvenen bireyler olarak yetiştiğiniz müddetçe, ülkemiz ve insanlık adına büyük bir güvence olacağınızı aklınızdan çıkarmayın. Bu donanım; sizi, ailenizi, milletimizi, ülkemizi ve insanlığı yüceltecektir. Yeter ki birikimli olmak için çalışın; başarmak için samimi ve gayretli olun.”

Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün düşüncesinde çocukların milletin geleceği olduğunu belirten Kahveci, şunları söyledi: “Şöyle ki, siz sevgili çocuklarımıza ithafen: “Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler, hepiniz, geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız! Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz.” diyerek sizlere duyduğu bu sarsılmaz güven ve büyük sevginin ifadesi olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını tüm çocuklara armağan etmiştir.

Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve mücadele arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı, şükran ve minnetle anıyor; başta bugünü anlamlandıran çocuklarımızın, ülkemizin ve tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutluyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.” diye konuştu.

Kutlamalar, öğrencilerin okuduğu şiirler ve sundukları çeşitli gösteriler katılımcılardan bol bol alkış aldı.

Öte yandan Artvin Valiliğinin daveti üzerine Acara Özerk Cumhuriyeti’nden kente gelen çocuklar da bayramı izledi. Bu arada törene katılan bütün çocukların çok mutlu oldukları gözlendi.

Tören, hafta dolaysıyla düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında derece yere öğrenciler Vali Doğanay ve protokol tarafından hediyeler verilmesiyle sona erdi.

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMİ HOPA’DA DA KUTLANDI

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı programı Hopa Kapalı spor salonunda gerçekleştirildi.

Programa; Hopa Kaymakamı Ferit Görükmez, Belediye Başkanı Nedim Cihan, İlçe Emniyet müdürü Hakan Ülkü ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Cafer Döne dereceye giren öğrencilere hediyelerini ve kupalarını verdiler.

Program öğrencilerin gösterilerinin ardından son buldu.