Artvin Bir Çınarını Daha Kaybetti: Eski Muhtarlardan Hasan Ayar, Kansere Yenik Düştü

0
595

v

ARTVİN – Artvin Çarşı Mahallesi’nde 1999-2009 Yılları arasında muhtarlık yapan Hasan Ayar yakalandığı amansız hastalığa yeni düşerek 83 yaşında yaşama veda etti.

Artvin’de uzun yıllar şehirlerarası otobüs şoförlüğü yapan, Sezer firmasının ilimizdeki kurucularından Çarşı Mahallesi’nin eski muhtarlarından Hasan Ayar, yakalandığı amansız hastalıktan kurtulamayarak vefat etti. Artvin’in en renkli kişiliklerinden biri olan Hasan Ayar, aynı zamanda şairlik yönüyle de tanınıyordu. İlimizin sevilen simalarından Ayar’ın vefatı üzüntüyle karşılandı. Renkli kişiliği, esprili yapısı ve hayata bağlılığıyla tanınan ve katıldığı toplantılarda okuduğu şiirlerle ilimizin bir çok önemli sorununun çözümüne katkı sağlayan Ayar’ın 09 Ağustos 2016 Salı günü Merkez Camiinde öğle namazının takiben kılınacak cenaze namazı sonrası Kolorta Mezarlığı’nda defin edilmesi bekleniyor.

Muhtarlık Yaptığı Çarşı Mahallesi’nde Bir Çok Yeniliğe İmza Atmıştı

6 çocuk babası olan Hasan Ayar, muhtarlık yaptığı 1999-2009 yılları arasında ilimizde birçok ilke imza atmıştı. Çarşı mahallesine yaptırdığı muhtarlık binası ile vatandaşların iş ve işlemlerini yapmalarına büyük kolaylık sağlayan Ayar, muhtarlığa koyduğu bilgisayar ile de tüm vatandaşların kimlik bilgilerini ve ikametgâhlarını bilgisayar ortamına geçirerek yine bir farklılığa neden olmuştu. Renkli kişiliği, esprili yapısı, şairlik yönü ve Artvin’in sorunlarına karşı duyarlı yapısı ile ilimizin renkli simalarından bir olan Ayar, ilimizde şehirlerarası otobüs taşımacılığı konusunda da önemli gelişmelerin yaşanmasını sağlamıştı. Artvin’de yaşayan çınarlardan kabul edilen, adeta bir bilgi hazinesi olan Hasan Ayar, son 3 yıldır da kanser tedavisi görüyordu. Yakalandığı amansız hastalık ve ilerleyen yaşı hayata daha fazla tutunmasını engelledi. 8 Ağustos 2016 günü sabah saatlerinde Hasan Ayar’ın vefatı ilimizde büyük bir üzüntü ile karşılandı.

Çarşı Mahallesi’nin muhtarlığını yaptığı dönemde verdiği bir röportajda Hasan Ayar; ‘İyi muhtar nasıl olmalı?’ sorusuna “Eskiden yapılan muhtarlık zihniyetinde olmayan insanlar muhtar seçilmeli. Teknolojiye bizler yenik düştük. Bilgisayarı kullanabilen muhtarlar olmalı, çağ bilgi çağı, muhtarlar eğitime tabi tutulmalı. Çok yönlü olmalılar. Kendilerini iyi ifade etsinler çünkü birçok kişiyle, kurumlarla yetkililerle iç içedirler. Kanunlar çerçevesinde sorunları yetkili makamlara iletmeli ve gerekli çözümü takip etmeli. Yazışmalarda bilgili olmalı. Yeni muhtarlar en az lise mezunu olmalıdır. Genç, dinamik çalışkan muhtarlara görevimizi teslim etmeliyiz” şeklinde yanıt vererek artık muhtarlık için genç isimlerin daha fazla öne çıkması gerektiğini savunarak yeniliklere ne denli açık olduğunu bir kez daha göstermişti. Bu röportajdan kısa bir süre sonra yapılan muhtarlık seçimlerine girmeyerek yenilenmenin de önünü açan Hasan Ayar, muhtarlığı bıraktıktan sonra da Artvin’in sorunlarına olan duyarlılığını göstermiş ve yazdığı şiirleri önemli toplantılarda okuyarak şehrin sorunlarının çözümüne katkı sağlamaya çalışmıştı.

Artvin’e olan sevdası, insanlara olan yaklaşımı, mesleğine olan bağlılığı ve yeniliklere açık olan yapısı ile ilimizde uzun yıllar unutulmayacak olan Hasan Ayar’a Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır diliyoruz.