Artvin çevre platformlarından imza kampanyası

0
697

Artvin’in en önemli sorunu olan ve bütün gündemi özellikle 25 yıldır tek başına işgal eden Cerattepe ve son zamanlarda artan diğer çevre tahribatları konusu gerek Artvin’de, gerek diğer şehirlerde, gerekse yurt dışında yaşayan Artvinlilerin yanı sıra tüm Artvin dostlarını da endişelendiriyor. Türkiye’de sadece 5 ilde olağanüstü halin yanında valiliklerin uyguladığı ohal olduğu, bunlardan birisinin de Artvin olduğuna vurgu yapılıyor.

OHAL’DEN KAYNAKLANAN SESSİZLİĞİ
YANLIŞ YORUMLAYANLAR VAR!

Artvin’de çifte OHAL olunca demokratik ve hukuki haklardan doğan eylemler yapılamıyor. Özellikle 16 Şubat 2016 tarihinde yasal olmadığı halde kolluk güçlerinin desteği ile Cerattepe’ye çıkan maden şirketinin mahkeme sürecinin bitmesine kadar hiçbir çalışma yapamayacağını dair devlet olarak söz verilmesine rağmen, şirketin bir gün bile boş durmayıp sürekli doğa tahribatına devam etmesi gerek Artvin’de gerek Türkiye’nin diğer şehirlerinde yaşayan Artvinlileri endişelendirmekte ve bir şeyler yapma ihtiyacı duymakta.

HER ŞEY BİTTİ ALGISI YARATMANIN PEŞİNDELER!

Bu sessizliği, “Her şey bitti, Artvin Halkı artık kaderine razı oldu. Ne olacaksa olsun, bu iş bitti, Artvin’i teslim etti.” algısına neden olacak şekilde yorumlayan art niyetli kişi ve gurupların olduğu, buna karşın Anayasının 56. Maddesine istinaden yaşam alanlarını korumak için 25 yıldır direnen Artvin Halkı’nın sonuna kadar bu mücadeleden vazgeçmeyeceğini dile getiren yaşam savunucuları, Türkiye’de yaşayan tüm Artvinliler tarafından “Artvin Çevre platformu” oluşturarak imza kampanyası başlatıyor.

Kocaeli’nde yapılan Çevre Tahribatı Kıskacı Altında Artvin’in Geleceği” adıyla yapılan Cerattepe ve Artvin’in Çevre sorunları panelinden sonra alınan karar gereği, bu imza kampanyası başlatılmış oldu.

Artvin ve diğer şehirlerde yaşayan tüm Artvinlileri içine alacak platformda dernek, vakıf,ve diğer STK’lar yer alacak. İmza belgesi üzerinde kısa bir bilgilendirme yapıldı. Açıklamada; “

ARTVİN ÇEVRE PLATFORMLARI İMZA KAMPANYASI (ARTVİN’DE ÇEVRE KATLİAMINA SON)

Artvin’in güzel doğası başta Cerattepe olmak üzere vahşi bir saldırı altındadır. Maden İşletmeleri, taş ocakları HES’ler Yeşil yol gibi doğayı tahrip eden çalışmalar, Artvinlilerin sağlıklı bir çevrede yaşama hakkını tehdit etmektedir.
Bizler ülkenin değişik illerinde yaşayan Artvinlilerve çevre dostları olarak Artvin’de halkın ve tüm canlıların yaşam hakkını elinden almaya çalışan uygulamaların son bulmasını , Cerattepe’deki maden faaliyetlerine derhal son verilmesini talep ediyoruz.”

Artvin’de ve Türkiye genelinde eş zamanlı olarak başlatılacak imza kampanyası 19 Aralık’ta sona erecek.

ARTVİN’DE DOĞA TAHRİBATI ARTARAK DEVAM EDİYOR

Yeşil Artvin Derneği İmza kampanyası ile ilgili toplantı yaparak bilgi verdi. Başkan Nur Neşe Karahan, yaptığı açıklamada Artvin’de son 2 yılda doğa tahribatlarının daha da arttığını, bunun OHAL ile birlikte valiliğin aldığı yasak kararlarından kaynaklandığını savundu. Karahan,” Artvin’de maden şirketi tarafından büyük bir algı yönetimi uygulanıyor. Gerek ülke genelinde uygulanan OHAL gerekse Artvin Valiliğinin uyguladığı genelge nedeniyle kısıtlı basın açıklamaları dışında hiçbir eylemde bulamıyoruz. Bizim elimiz kolumuz bağlı olmasına karşın, maden şirketi ise her açıdan çalışmasına devam ediyor. Tahribat devam ediyor. Bu durum sadece burada yaşayan Artvinlileri değil, Artvin dışında diğer şehirlerde yaşayan tüm Artvinlileri kısaca hepimizi endişelendirmektedir. Bu daha bir şey değil. Dönüşü mümkün olmayan tahribatlara doğru gidiyorlar.

İMZA KAMPANYASI 19 ARALIK’TA SONA ERECEK

Bu nedenle Artvin’de, Türkiye genelinde yaşayan tüm Artvinliler bir araya gelerek “Artvin çevre platformları” oluşturdu. Bu platform bir imza kampanyası başlatıyor. 19 Aralık’ta sona erecek. Topladığımız imzalar, Başbakana, Cumhurbaşkanına gönderilecek. Bu imza kampanyasına katılacak olanlar imza belgesinin üstünde yazan kısa açıklama ile bilgilenmiş olacak. İsteyen imzasını atacak. Biz bu imzalanacak belgeyi STK temsilcilerine dağıtacağız. Ayrıca biz hep birlikte gezerek, amacımızı ve yapılan etkinliği, bu imzanın neden atıldığını anlatacağız.”dedi.

OLUŞTURULAN ŞARTLAR ESNAFI,
İŞİ OLMAYANLARI ZORLUYOR!

Ülkü Ocakları Artvin Şubesi Başkanı Ogün Erdem, insanların mecburiyetten dolayı maden şirketinde çalıştıklarını, yapacak başka işi olmayanlara istihdam yaratılması gerektiğine vurgu yaptı. Erdem, “Allah’a şükür benim bir işyerim var. Çalışıyorum, alınterimle paramı kazanıyorum. Ama işsiz olan eve bir parça ekmek götüremeyecek durumda olan gençlerimiz var. Onlara biz istihdam sağlayalım.
Misal ben 2 kişi aldım, bir başka arkadaşım 1 kişi aldı. Bu şekilde gençlerimize sahip çıkarsak onların kapısına gitmezler. Bizim başka hiçbir yerde bir araya gelmeyeceğimiz düşüncedeki insanlarla , sözkonusu Artvin olduğunda aynı noktada buluşuruz. Çünkü bu siyasetüstü yaşam alanlarımızı, hepimizi,tüm Artvin’i yakından ilgilendiren bir konudur. Biz Artvinimizin yok olmasına, zarar görmesine asla razı olmayız. Ama bunu nasıl yapacağımızı bu gibi toplantılarda konuşmalı, fikirler üretmeliyiz,”dedi.

“SADECE DOĞAMIZA DEĞİL; İNSANIMIZA VE
ESNAFIMIZA DA BÜYÜK TAHRİBAT YAPILIYOR!

Toplantıda Artvin Esnafının durumu da dile getirildi. Zor günler yaşayan Artvin esnafına yine Artvin Halkı’nın destek çıkması gerektiğine vurgu yapıldı. ESOB Başkanı Demirhan Elçin; “Artvin’de maalesef büyük bir çevre tahribatı var. Tahribat sadece çevrede değil, insanlarımıza, esnaflarımıza yönelik tahribatlar da var.

Artvin insanının, esnafının desteklenmesi gerekiyor. Alışverşimizi yerli esnaftan yapalım. Ulusal marketler yerine kendi insanımızı tercih edelim ki esnafımız güçlü olsun. Esnaf güçlü olursa biz de güçlü oluruz. Madene, çevre tahribatına karşı çıkan esnaflarımızdan alışveriş yapalım. Artvin’e, yaşam alanlarına, memleketine sahip çıkan, madene karşı olan esnaflarımızdan alışveriş yapalım. Bu yönde bir seferberlik başlatalım.”dedi. Başkan Elçin’in önerisi genel anlamda kabul gördü.

MADEN ŞİRKETİ DAMAR’DA MURGUL’DA
ESNAFA SAHİP ÇIKMAMIŞTIR!

ESOB Başkanı Demirhan Elçin’in bu önerisini değerlendiren Başkan Neşe Karahan; “ Bu maden şirketi Artvin-Murgul’da 11 yıldır faaliyet gösteriyor. Murgul’da, Damar’da kaç esnafa sahip çıktı? Damar’ın Murgul’un hem coğrafya olarak, hem de ekonomik olarak hali ortada!. Her şeyi Rize’den, Trabzon’dan yada başka illerden getirdi.

Burada kendisini şirin göstermek için esnaflara teklifler dağıtıyor. Bunu bir tek şey için yapıyor. Artvin’deki direnci kırmak. Ondan sonra merak etmesinler buradaki esnaftan alışveriş yapmayacaklardır. Esnaflarımızın bunu bilmesini istiyoruz. Artvin Halkının hep birlikte esnafımıza sahip çıkması gerekir. Bu konuda hemfikiriz.”dedi.

BAŞIMIZDAKİ TEHLİKEYİ HERKESE
BIKMADAN ANLATMAYA DEVAM EDİLMELİ

Toplantıda, konuşmalardaki uslübün önemine de değinildi. Kimseyi ötelemeyen, herkesle diyalog yolunun açık tutularak meselenin ciddiyetini anlatmaya devam edilmesi gerektiğine dikkat çekildi. Artvinliler için başka Artvin’in olmadığını belirten vatandaşlar;”Tüm Artvinlilerin tek bir isteği var;

Artvin’in yaşam alanlarıyla, yerüstü zenginliğiyle, insanı, doğası, kültürü ve tarihi değerleriyle Artvin’i öve öve bitiremeyip Alternatif turizmin alternatifsiz ili olarak öne çıkaranların bunu sözle değil, gerçekten yaparak, doğanın bozulmasına, turizm değerlerinin yok olmasına izin vermemeleri, bunun yanında eğitim kenti olarak bu kenti bir bütün olarak geçmişten geleceğe sonsuza kadar yaşamasını istediklerini dile getirdiler.

Haber: Sami Özçelik