Artvin Mezbahanesine Kavuştu

0
510

ARTVİN – Artvin Belediyesi ve Erzurum Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla yapımı tamamlanan mezbahane düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Artvin-Erzurum karayolunun 1’nci kilometresi tünel çıkışında kurulan ve Artvin Belediyesinin 2016 yılı içerisindeki 26 vizyon projesinden biri olan modern mezbahane binasının açılışına Artvin Valisi Muhterem İnce, Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turhan, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Mezbahane, bütün ekipmanlarıyla, idari binasıyla, soğuk hava deposuyla, sakatat odası modern kesim ünitesiyle günümüz şartlarına uygun sağlıklı, güvenli bir ortamda vatandaşlara hizmet verecek.

Artvin Valisi Muhterem İnce açılış töreninde yaptığı konuşmada; bu hizmetin Artvin için gecikmiş olduğunu belirterek, “Hijyenik ve modern şartlarda, böyle bir hizmetin daha önce verilmiyor olmayışı büyük bir eksiklikti. Bu eksikliği belediye başkanımız yaptığı bu çalışmayla giderdi. İnşallah Artvin’imize güzel hizmet verecek” dedi.


Türkiye’nin 2023 vizyonuna hazırlandığını ifade eden Vali İnce, şunları söyledi:

Ülkemiz 2023 ve daha ileride de 2071’e hazırlanıyor. İlimizde 2023’e hazırlanıyor. İlimizin bu projelerden ve hizmetlerden daha fazlasına ihtiyacı var.

Bizlerde var gücümüzle, siyasetçilerimizle, idarecilerimizle ve halkımızla hep birlikte el ele vererek bu hizmetleri milletimize sunmanın birer borç olduğunu düşünüyoruz.

Bu birlik ve beraberliğimizi koruduğumuz sürece milletimizin bu desteği, bu birlik ve beraberliği olduğu sürece de bu hizmetlerin artarak devam etmesi kaçınılmazdır. Ben bu duygu ve düşüncelerle, yaklaşan kurban bayramınızı tebrik ediyorum. Ülkemizin bu birlik ve beraberliğini bozmak isteyen bütün hain güçleri nefretle kınıyorum. İnşallah sahip olduğumuz bu birlik ve beraberlik ruhuyla onlara da en büyük cevabı vermiş olduğumuzu düşünüyoruz. Bütün eserlerin başta bu projenin ilimize hayırlı olmasını diliyor sebep olanları kutluyorum” dedi.

Artvin Milletvekili İsrafil Kışla ise, Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’ye yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür etti.

Artvin Belediyesinin ilin eksiklerini tek tek belirleyip bu eksikleri gidermek için yoğun bir çaba içerisinde olduğunu kaydeden Kışla “Yerelde Belediye Başkanımız, Vali Bey, Milletvekili olarak bizler Artvin’e bir şeyler kazandırmak için çalışıyoruz. Hepimiz için bu görevler gelip geçicidir. Bunun bilincindeyiz. Milletimiz bu ilde yıllarca yaşayacak. Bu şehre güzel eserler kazandırıp hayırla anılırsak ne mutlu bize. Artvin’in hizmete ihtiyacı var. İçme suyu Artvin’in önemli bir meselesidir. Yapımı devam ediyor. İnşallah ilimiz yakında içme suyuna kavuşuyor. Kanalizasyon meselesini takip ediyoruz. Çöp meselesini bir noktada çözdük daha kalıcı çözümlerin peşindeyiz. Belediye başkanımıza bu mezbahanenin yapılışında emeği geçen Erzurum Belediye Başkanı Mehmet Sekmen Beye Artvin adına teşekkür ediyorum” dedi.


Milletvekili Kışla’dan Müjdeler

Milletvekili Kışla, Artvin Doğal gazının ihalesinin yapıldığını, boru ihalesinin de yapılacağını ifade ederek, bir an önce Artvin’in doğal gaza kavuşmasını arzuladıklarını söyledi.

Kışla “Sarp Sınır kapısını Türkiye’nin 3’üncü büyük kapısı ve 6.5 milyon insanın giriş çıktığı bir kapı, ama Sarp Sınır Kapısı bir çile kapısı oldu. Sarp sınır kapısının da Artvin’e ve Türkiye’ye yakışır modern, tüm ihtiyaçları karşılayacak bir şekilde ihalesini yarın yapacağız.

Artvin için hayati önem arz eden Hatila Vadisinden Hastaneye kadar olan bölgede bir yol projemiz vardı. Hatila Vadisinden Hastane kadar 11 kilometrelik bir yol. Ulaştırma Bakanımızla konuştum bu yolun duble yol olma kararı çıktı ve imzalar atıldı. Proje ihalesine duble yol olarak çıkacaklar.

Üniversite Seyitler yolu karayolları ağına alındı. Yine Seyitler Bölgesinin kanalizasyon sorununu da çözmek üzereyiz. Halen orada kanalizasyonun olmaması bir eksiklikti ve bunu da gidermiş olacağız. İçme suyu problemi için 3 milyon lira kaynak sağladık. İçme suyu problemi olan köyümüz kalsın istemiyoruz. Varyant’ın altından tünel projemiz var. Bunun çalışmaları devam ediyor. Buda inşallah bize nasip olur. Teleferik üzerinde çalıştığımız bir proje için yap- işlet-devret kararı çıktı. Yakında ihaleye çıkacak” diye konuştu.

Yeni mezbahane tesisinin son teknolojik aletler ile hizmet vereceğini belirten Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, mezbahane binasının tamamlanmasıyla daha sağlıklı ve güvenli bir ortamda kesim yapılacağını söyledi.

Kocatepe “30 Mart yerel seçimlerine girerken projelerimizi halkımızla istişare ederek eksikleri tespit etmiştik. Bunların en önemlilerinden bir tanesi mezbahane eksikliğiydi. Halkımıza söz verdiğimiz gibi bugün eksikliğini hissettiğimiz mezbahanenin açılışını yapmanın mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz.

Mezbahanenin günlük 50 büyük baş kapasiteli ve standartlara uygun olarak inşa edildiğini belirten Kocatepe “Çok büyük yapmadık çünkü yeni konsepte hükümetimiz büyük et kombineleriyle et ihtiyacını çözmeyi düşünüyor. Türkiye’nin fauna, flora açısından en zengin kentinin dağlarında otlayan hayvanlarının lezzetini emin olun hiçbir et karşılayamaz. Haftanın en az üç günü kesim olacak, kasap arkadaşlarla fiyatı belirledik” diye konuştu.

Konuşmaların ardından dualar edilerek, kurban kesiminin akabinde tesisin açılışı yapıldı. Vali İnce ve beraberindekiler tesisi gezerek yetkililerden bilgi aldı.