Artvin’de Chp’nin 93. Kuruluş Yıl Dönümü Kutlandı

0

ARTVİN – Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) kuruluşunun 93. yıl dönümü nedeniyle, CHP Artvin İl Başkanlığı tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunuldu.

CHP’nin 93’üncü kuruluş yıl dönümü nedeniyle Valilik Meydanı’ndadüzenlenen törene, CHP Artvin İl Başkan Yardımcıları Süleyman önen, Ayhan Tekin, Akın Erdin’in yanı sıra, CHP Kadın Kolları Başkanı Gülşen Kurul, CHP Artvin Eski İl Başkanı Seçkin Kurt, CHP’li bazı il genel meclis üyeleri ve çok sayıda partililer katıldı.

CHP Artvin İl Başkan Yardımcıları Süleyman Önen’in Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başlayan törende CHP Artvin İl Başkan Yardımcısı Akın Erdin törende konuşma yaptı.

Erdin törende yaptığı konuşmada; “Değerli partililer, değerli basın mensupları kuruluş yıl dönümü anma törenine hoş geldiniz. Cumhuriyet Halk Partisi’nin 93. Yıl önce bugün, kökleriniz Sivas Kongresi’nde Anadolu Rumeli Müdafai Hukuk Cemiyeti’nden alan Türk Milletinin bağrından çıkan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş mücadelesinden asla ayrı düşünülmeyecek olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin 93. Zafer Yılı kutlu olsun.

Cumhuriyet Halk Partisi, 9 Eylül 1923’te resmi kuruluş yılı olmasına rağmen, partimizin tarihsel geçmişi ve köklerinin atıldığı tarih ise 4 Eylül 1919’da toplanan Sivas Kongresi’nde Anadolu ve Rumeli Müdafai Hukuk Cemiyeti olarak Türk siyasi hayatındaki yerini almıştır. Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluş gerekçesi aynı zamanda Kurtuluş Savaşı’nın da gerekçesidir. Türk milletinin kutsal çağrısını Amasya Tamimi ile kaleme alan Mustafa Kemal’in gerekçesi nettir. Vatanın bütünlüğü ulusun bağımsızlığı tehlikededir. İstanbul hükümeti üzerine düşen görevi yerine getirememektedir. Bu durum ulusumuzu yok gibi göstermektedir. Ulusun geleceğini yine ulusun azmi ve kararı kurtaracaktır. Ulusun içinde bulunduğu durum ve koşulların gereğini yerine getirmek ve halkların gür sesle dünyaya duyurmak için her türlü etki ve denetimden uzak bir ulusal heyetin varlığı zorunludur. İşte bu gerekçeler Cumhuriyet Halk Partisi’nin doğmasına ve günümüze kadar süren devrimci mücadelesine yol açan gerekçelerdir.

Anadolu insanının toprağı tutunma kararı: bu anlamda cumhuriyet halk partisi bağımsızlığı ve varlığı tehlikeye düşmüş Anadolu insanın toprağa tutunma kararıdır. Bu karar kuşaktan kuşağa kök salarak bugüne kadar ulaşmıştır. Cumhuriyet Halk Partisi’nin 93. Kuruluş yılında sıra neferi olarak mücadele eden bizler içinde en temek vazife Cumhuriyet Halk Partisi’ni ve Cumhuriyetimizi gelecek nesillere ulaştırmak yani ilelebet payidar kılmaktır. Bizleri en kıymetli hazinemiz olarak gördüğümüz bağımsızlığımızdan ve cumhuriyetimizden koparabilecek herhangi bir güç yoktur ve olmayacaktır. Bu inancımızın sebebi de gençliğin rehber edindiği Bursa Nutku’nda gizlidir. Emaneti kabul eden gençlik Cumhuriyet Halk Partisi’ni sonsuza kadar geliştirip koruyacak olan tek güvencemizdir. Geçmişi inşa eden Cumhuriyet Halk Partisi geleceği de inşa edecektir. Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zapt edilmiş bütün tersanelerine girilmiş bütün orduları dağılmış olsa da Atatürk’ün iki büyük eserine göz dikenler için zamanın getireceği tek şey hayal kırıklığı olacaktır. Geçmişi inşa eden Cumhuriyet Halk Partililer geleceği de inşa edecek kararlılıktadırlar. Çünkü bakanlığa verilen dilekçe ile değil kurtuluş savaşı siperlerinde kurulan Cumhuriyet Halk Partisi’nin geçmişi geleceğimizin garantisidir. Kuruluşta kurtuluşta Türkiye’nin teminatı Cumhuriyet Halk Partisi 93 yaşında. Yaşasın halk, yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi, yaşasın Türkiye, yaşasın Mustafa Kemal Atatürk nice yıllar Türkiye’nin onuru” diyerek sonlandırdı.