Bayraktutan, Kimsenin Hakkı Gasp Edilmemelidir

0
582

ANKARA – Bayraktutan, TYÇP kapsamında 6 ay geçici süreyle Artvin il genelinde İŞKUR bünyesinde 1000 kişi hizmetli kadrosunda istihdam etmek isteyen vatandaşların hakkının gasp edilmemesi gerektiğini söyledi.

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Mehmet Müezzinoğlu’na (TYÇP) kapsamındaki müracaatlara ilişkin Artvin ve İlçelerine verilen kontenjan sayıları hangi kriterler gözetilerek verildiğini sordu.

Bayraktutan TBMM’de yaptığı açıklamada; “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın, Toplum Yararına Çalışma Programı (TYÇP) kapsamında il merkezi ve ilçelerde il özel idaresine, il müftülüğüne, orman işletmesi, belediye ve hastaneler olmak üzere 6 ay geçici süreyle Artvin il genelinde İŞKUR bünyesinde 1000 kişi hizmetli kadrosunda istihdam edilecektir.

Başvuru sonrası Noter huzurunda yapılacak olan kura ile Artvin Merkez’de 290, Borçka’da 110, Şavşat’ta 120, Arhavi’de 100, Yusufeli’nde 100, Murgul’da 70, Ardanuç’ta 70, Hopa’da ise 160 kişi olmak üzere toplam bin kişiye iş imkânı sunulacak. Aile içerisinden birden fazla kişinin müracaat etmesinden ötürü ise her haneden sadece 1 kişinin çalışabilmesi kuralı getirildi.

TYCPBelgeTYÇP kapsamında alınan kişilerin adaletli bir şekilde kura yolu ile yapılması için TBMM’de yazılı soru önergesi ve meclis araştırma önergesi vermiştim. Yeniden kura ile personel alımı yapılması sevindiricidir. Kimsenin hakkı gasp edilmemelidir. Ancak kura ile yapılacak bu alımlarda başvuru formunu dolduran kişilere birde “Tebliğ-Tebellüğ Belgesi” adıyla bir matbu dilekçeye zoraki imza attırılıyor. İmzalatılan belgede; …başvuru koşullarını taşımadığım koşulda TYÇP’dan feragat edeceğimi taahhüt ederim” ibaresi yer almakta. Bu durum AKP’nin belirlediği kişiler dışında kurada çıkan kişileri bir nevi elemek için bir dayanak oluşturmak adına imzalatıldığı iddia edilmekte. Kısacası; eğer AKP il ve ilçe Başkanlıklarının istemedikleri kişi kurada şayet çıkarsa imza verdikleri için direkt listeden çıkarılabilecek iddiası kamuoyunun endişesi ve meramıdır.

Bu bağlamda;

  • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın, Toplum Yararına Çalışma Programı (TYÇP) kapsamındaki müracaatlar kura ile açıklanmasına karşın kura dışı alımlarında olacağı iddiaları doğru mudur?
  • Arhavi Belediye Başkanlığı İŞKUR adına Toplum Yararına Çalışma Programı için başvuru formu dışında doldurtup imzalattığı belge ne anlama gelmektedir? Başvuru formu dışında imzalatılan Tebliğ-Tebellüğ Belgesi iddia edildiği gibi kura sonrası inisiyatif kullanmanın yolu mudur? AKP’nin belirleyeceği kişiler bu yöntemle mi liste dışı bırakılacaktır?
  • Kuralarda ve alımlarda şaibe olacağı iddialarına karşılık ne gibi tedbirler almayı düşünüyorsunuz? Artvin ve İlçelerine verilen kontenjan sayıları hangi kriterler gözetilerek verilmiştir?” ifadelerine yer verdi.