Çayda kimyasala devam kararı!

0
Rize’de gerçekleştirilen Çay Sektörü Değerlendirme Toplantısı’nda organiğe geçiş kararı çıkmadı.
Çay ve fındıkta kimyasal gübrenin zehirlediği toprağı kurtarmak için beklenen organik gübre kararı dün Rize’de yapılan toplantıdan çıkmadı.
Çay Sektörü Değerlendirme Toplantısı için Rize’ye gelen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, beraberinde Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ile Çay Sektörü Değerlendirme Toplantısı yaptı. Toplantıya katılan başta Ticaret Borsası ve ziraat odaları organik tarıma 3 yıl daha geçilemeyeceğini önerdi.
Organiği İstiyoruz Ama Ya Üretim Düşerse!
Bölgede yaygın hâle gelen kanser rahatsızlığı dikkate alınarak çay ve fındık tarımında tamamen organiğe geçilmesi beklenirken 3 yıl daha kimyasal gübre kullanılması kararı şaşkınlıkla karşılandı. Ancak Tarım Bakanı Fakıbaba böyle düşünmediğini belirterek, çok faydalı bir toplantı yapıldığını iddia etti. Fakıbaba, mutlu olduğunu belirterek, “Bütün paydaşlar organik tarım için herkes gönüllü. Nasıl geçeceğimizi konuştuk? 7 ayrı bölgede geçmeyi konuştuk. Planlı bir şekilde geçeceğiz.” ifadelerini kullandı.
Zehirlenmeye 3 yıl daha devam
“3 yıl daha toprağı zehirleyen kimyasal gübre kullanılacak. 3 yıl sonra o topraklar acaba kurtarılabilecek mi? Ayrıca kimyasala 3 yıl daha zararlarını bile bile ve bunca tartışmadan sonra nasıl devam edeceğiz?” sorusuna Fakıbaba, “Ben de bir Tarım Bakanı ve hekim olarak gerçekten bu toprakların kimyasaldan temizlenmesi gerektiğine inanıyorum. Bu plan ve projeyi Ankara’dan tek başıma yürütemem. Ortaya böyle bir irade çıktı. Bu plan ve projeyi bütün paydaşlar ve sivil toplum örgütleriyle yürüteceğiz.” dedi.