CHP Hopa Belediye Başkan Adayı Ekmekçi basınla buluştu

0

Hopa Belediye Başkan Adayı Taner Ekmekçi yerel ve ulusal basın mensuplarıyla kahvaltı programında buluştu.

Hopa’da İstasyon Cafe’de düzenlenen kahvaltıya Kafkas Haber Sahibi ve AFGAD Başkanı gazeteci Turan Şentürk, Gazeteci İsmet Başar, gazeteci Hayati Akbaş, gazeteci Turan Altunkaya, gazeteci Yüksel Yeğenoğlu, gazeteci Aydın Tatar, gazeteci Hikmet Başar, köşe yazarı Özdemir Bağdat katıldı.

CHP Hopa Belediye Başkan Adayı Taner Ekmekçi kahvaltı sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. 31 Mart Yerel seçimlerle ilgili olarak yaptığı açıklamada özgeçmişini de anlatan Ekmekçi;

“Hopamızın, ilimizin ve bölgemizin çok Değerli Basın mensupları; Kahvaltı programımıza katılımınızdan dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Değerli basın emekçileri malum 31 Mart yerel seçimleri sürecinde yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Son 70 güne girdiğimiz bu süreçte sizlerle bir araya gelerek hem çalışmalarımızı anlatmak hem de sizlerden şehrin sorunları hakkında bilgi almak istedik. Öncelikle sizlere kısa bir Özgeçmişimi aktarmak istiyorum
ÖZGEÇMİŞİM; 1954 yılında Hopa’da doğdum. Öğrenimi Hopa’da tamamladıktan sonra İstanbul’da kısa süreli kendime ait iş deneyimim oldu, daha sonra ortağı olduğum nakliye firmasında lojistik müdürlüğü yaptım. 1983 Yılında kurduğum Denizcilik Şirketim bulunmaktadır. Bu işe paralel olarak ayrıca Armatörlük şirketim var. Bu şirketi çalıştırmak için Uluslararası Emniyetli Yönetim Sistemi için gerekli İngilizce eğitimi aldım. Yine Türk Loydundan Uluslararası Emniyetli Yönetim Sistemi eğitimi alarak Internatıonal Safety Management kısaca (ISM) Denetçi Sertifikası aldım. Diğer bir deyişle kendi şirket ve gemimi hiç aracı kullanmadan Uluslararası Piyasada kendim çalıştırdım. 1992 yılında Ayfer Tamer Hanfendi ile evlendim. 21 ve 25 yaşlarında iki oğlum var. Her üçü de partimizin eski üyesi ve neferleridir.
SİYASİ YAŞAMIMA 1974 YILINDA CHP GENÇLİK KOLLARINDA BAŞLADIM
Siyasi hayatıma, Hopa’da 13 Ekim 1974 yılında Burhanettin HACIYAKUPOĞLU’nun Hopa İlçe Gençlik Kolları Başkanlığı döneminde İlçe Yönetiminde yer alarak aktif siyasete başladım. 1977 Yılında Hopa Gençlik Kolları Başkanı oldum. 12 Eylül 1980 İhtilalın de, benden önceki dönemde Hopa Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları Başkanı Burhanettin HACIYAKUPOĞLU, İlçe Gençlik Kolları Sekreteri Rahmetli Kenan TURAN ve Gençlik Kolları İlçe Sekreteri Kadir CİNER’le beraber Hopa Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları Örgütü olarak göz altına alındık.
Cumhuriyet Halk Partisi’nin siyasetten soyutlandığı dönemde 1985 yılında Rahmetli Atilla TURAN Başkanlığında Hopa ‘da DSP’Yİ kurduk. İleriki yıllarda Süleyman AYDIN, Fehmi USTABAŞ, Adnan İSKENDER dönemlerinde Yönetim Kurulu Üyeliği yaptım. Ayrıca Partimizin ve Sivil Toplum Örgütlerinin etkinlik organizasyonlarında bulundum. Örneğin Cerattepe Direnişi, Hak Hukuk Adalet Yürüyüşü, İstanbul Maltepe’deki Büyük Miting, Rize, Trabzon ve Giresun Fındık Miting gibi çeşitli etkinliklerde yer aldım.
“BİR OLMAK- BİZ OLMAK VE DEVRALMAK İÇİN”
“Bir Olmak- Biz Olmak ve Devralmak için” sloganıyla Cumhuriyet Halk Partisi Hopa Belediye Başkan Adaylığı konusunda ki çıkmış olduğum bu anlamlı yolda, 04.01.2019 tarihli CHP Parti Meclisinin almış olduğu karar neticesinde CHP Hopa Belediye Başkan Adayı olarak İsmimin açıklandı. Bu nedenle başta Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na, CHP Parti Meclisine, CHP Merkez Yürütme Kuruluna, Milletvekilimize, İl Örgütüne, İlçe Örgütüne, Kadın ve Gençlik Kollarının yanı sıra benimle birlikte aday adayı olan diğer arkadaşlarıma, kalbi Hopa ve Hopa’daki sol, sosyal demokratlar için atan tün paydaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Hedefimize ulaşmak için, sloganımıza ve Hopa halkına layık olmaya büyük çaba sarf edeceğimin bilinmesini istiyorum.
Bu arada Sizlerin de 10 Ocak çalışan gazeteciler gününüzü gecikmeli de olsa bu vesile ile kutlarım.
2014 YILINDAN SONRA HOPA’MIZ ÇOK KÖTÜ YÖNETİLİYOR
Arkadaşlar 2014 yılından sonra Hopa’mız çok kötü yönetiliyor iktidar partisinin Hopa ya hizmet anlayışını Sizler de görüyorsunuz dur bireysel hizmetler dışında ilçeye neredeyse hiçbir hizmet yapılamamış mevcut yönetimin bu durumunu Hopa halkı 31 Mart’ta değerlendirecektir.
Biz Hopa Cumhuriyet Halk Partisi olarak 2014te kaybetmiş olduğumuz belediyemizi devralmak için Hopa halkına bir Taahhütname düzenleyerek Söz verdik Şimdi bu taahhütnameyi sizlerle paylaşmak istiyorum…
ÇAĞDAŞ, AYDINLIK BİR HOPA; HALKÇI DEMOKRATİK BİR YEREL YÖNETİM İÇİN…
Adaletsizliğin ve sömürü ilişkilerinin toplumsal yaşamın her alanında egemen kılındığı, yerel yönetimlerin partizan- yandaş unsurlar için Rant ve kişisel ikbal kapısına çevrildiği bir dönemde, gücünü Hopa halkından alan ve iradesini sadece Hopa halkına teslim eden, kentimizde yaşayan bütün toplumsal kesimler için eşitlik ve adaleti esas alan halkçı demokratik bir yerel yönetim için bir araya geldik. Kentimizi yönetirken, aşağıdaki temel ilkeler doğrultusunda çalışacağımız hususunda birbirimize ve Hopa halkına söz veriyoruz:
“HALK İÇİN HALKLA BERABER!.”
“Halk için halkla beraber” ilkesinden hareketle, kimlik, siyaset veya parti ayrımı yapmaksızın, her Hopalının kent yönetiminde söz hakkı vardır. Bu hakkın sağlanması için, başkan ve meclis üyelerinin de katılımcısı olacağı yerel yönetim meclisinin oluşturulmasını ve bu meclisin görüş, öneri ve değerlendirmelerinin belediye yönetiminin temel hareket noktası olmasını kabul ediyoruz.
-Belediye meclis üyeleri imzacı değil icracı olmalıdır. Belediye başkanı ve meclis üyelerinin, eşit söz hakkına sahip kolektif bir ekip olduğunu kabul ediyoruz.
– Belediye bütçesi hazırlanırken Hopa halkının demokratik katılımı sağlanmalı, kaynakların kullanımında halkın ve kentin ihtiyaçları belirleyici olmalıdır. Düzenli aralıklarla halka ilan edilen, şeffaf, demokratik ve halkçı bir bütçeyi kabul ediyoruz.
-Kadınların kent yaşamına özgürce katılabilmesi için eşitlik ilkesiyle hareket edilmelidir. Hopalı kadınların belediye yönetiminde kurumsal alanlarının yaratılmasını, toplumsal yaşama eşitlik temelinde dâhil olmalarını sağlamak üzere kadınların inisiyatifinde çalışma ve projeler üretilmesini, bu amaç için belediye imkân ve olanaklarının koşulsuz biçimde kullanılabilir olması gerektiğini kabul ediyoruz.
– Yaşlılarımızın, çocuklarımızın ve engelli insanlarımızın haklarının korunmasını, kentsel düzenlemelerin (park, bahçe, sokak vb) bu kesimlerin ihtiyaçlarını esas alan biçimde gerçekleştirmeyi kabul ediyoruz.
– Halkın alım gücünün düştüğü, genç işsizliğinin artarak devam ettiği günümüz koşullarında, üretim ve tüketim kooperatiflerini oluşturmayı, desteklemeyi, özendirmeyi kabul ediyoruz.
-Kültürel sanatsal, sportif üretim ve faaliyetlerin toplumsal gelişimin başlıca kaynaklarından olduğunu biliyoruz. Çağdaş, aydınlık bir Hopa için, bu alanlarda kar amacı gütmeyen, kamusal nitelikli eğitim ve üretim faaliyetlerini organize etmeyi ve mevcut faaliyetleri desteklemeyi kabul ediyoruz.
-Belediye hizmetlerinin, mal ve hizmet alımının, eşitlik ilkesine uygun olarak, Rant yaratmadan gerçekleştirilmesini, istihdam politikasında kişisel ilişkilerin değil liyakatin esas olacağını kabul ediyoruz.
-Belediye mülklerinin ve kamusal alanların satılmayacağını kabul ediyoruz
-Çevre kirliliğini engelleyen, doğayı ve canlı yaşamını koruyan bir belediyecilik anlayışıyla hareket edeceğimizi, yeşil alanları yok eden herhangi bir imar değişikliğine onay vermeyeceğimizi kabul ediyoruz
SİZLERİN GÖRÜŞ, ÖNERİ VE FİKİRLERİ BİZİM İÇİM ÇOK ÖNEMLİDİR
Değerli basın mensubu arkadaşlarım bugünkü basın toplantısında paylaşacağım bilgiler ana başlıklarıyla bu kadardır. Ancak sizlerden öneri bazında şehrin daha güzel yönetilmesi için her zaman fikirlerinize açık olacağımı bilmenizi istiyorum. Sizlerin fikirleri bizim için önemlidir Bu sadece seçim süreci için değil 31 Mart sonrası için de önemlidir. Gelecek 5 yılda yaptığımız bütün hizmetleri sizlerle paylaşacağız. Birlikte yönetmek derken, herkesin fikirlerini alarak, halkın kabul gördüğü projeleri yaparak hizmet edeceğiz. Geldiğiniz için tekrara teşekkür ediyor, sizlere de başarılar diliyorum.”
dedi.

Haber: Eda Başar