CHP’nin kazandığı Artvin Yusufeli’de oy pusulaları kayboldu, itiraz edildi

0

Artvin, Yusufeli’de yapılan sandık yolsuzluğuna kilitlendi.

31 Mart yerel seçimlerinde Yusufeli, kayıp 4 oyu arıyor. Edinilen bilgiye göre 1015 nolu sandıkta ıslak imza ile teslim edilen 253 oy varken yapılan sayımda 249 olduğu görüldü bu 4 oyun nasıl kaybolduğu ve nerede olduğu araştırılıyor.

Sandık başkanının ilk olarak belediye oylarına sayması gerekirken muhtarların oyunu sayarak sonucu geciktirtiği ve daha sonra bu sandıkta 4 oyun olmadığı belirtiliyor. Millet İttifakı CHP Yusufeli Belediye Baskan adayı Barış Demirci yaptığı açıklamada;

“Yapmış olduğumuz itirazlar kapsamında İmam Hatip Lisesindeki 1015 numaralı sandıkta 262 kişi oy kullandığına dair imza atmış olmasına rağmen geçerli geçersiz oyların toplamı 258 çıktı. Başkanlık pusulalarında yani 4 adet oy pusulası yok arkadaşlar çuvalın içerisinde buna ilişkin itiraz edilerek gerekli tespitler yapıldı. Bugün itibariyle saat 13.00’de Seçim Kurulu başkanımız itirazlarımız konusunda karar verileceğini söyledi. Biz de tüm partililerimiz ve tüm sevenlerimize birlikte bu kararı bekliyoruz. Şu an kesinleşen hiçbir durum söz konusu değildir. Aradaki fark 3 pusula başkanlık pusulası çıkmayan sayı 4 olduğu için seçimlerin yenilenmesi durumu gündemdedir. Biz bu hususta gerekli hukuki mücadeleyi veriyoruz. Sizlerin de bu konuda bilgilendirilmesini her aşamasında sağlayacağız.” Bir gazetecinin “burada bu sandıkta ilk önce muhtarlıktan başlanmıştır iddiası doğru mudur” sorusuna, “1015 numaralı sandıkta oy sayımı aşamasına gelindiğinde Sayın Başkan sandık kurulu başkanı muhtarlıktan başlayacaklarını söylüyor. Sandık kurulu üyemiz itiraz etmesine rağmen sayım devam ediyor. Bundan bizim bilgimiz olduktan sonra Seçim Kurulu’nu haberdar edip sandık kurulu başkanına uyarı göndermemize rağmen, sayıma devam edildi. İkinci aramamızda da muhtarlık oyları bırakılıyor daha sonra başkanlığa geçiriyor ve bu ara bir karmaşa çıkma ihtimali var. Bu konuda itirazımızı yaptık bekleyeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Haber: Sami Özçelik