Doç. Dr. Oğuz Kurdoğlu: “15 Mayıs’ta başka bir Türkiye’ye uyanacağız”

0
83

14 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri öncesi Cumhuriyet Halk Partisinde aday adayı tanıtım toplantıları sürüyor. Bu kapsamda parti il binasında partililerle bir araya gelen Doç. Dr. Oğuz Kurdoğlu, basın açıklaması gerçekleştirdi.

Doç. Dr. Kurdoğlu gerçekleştirdiği açıklamada Artvin’de yaşanan sorunları ve çözüm önerilerine değinerek “Artvin dediğiniz yer topu topu 740 hektarlık alan. Bu alanın 110 bin hektarı da işletilmeyen alanlar. Kalanları çok iyi doğal kaynak yönetimini çok iyi uygulamamız lazım. Bunun için de doğal kaynak yönetimini bilenlerin elbette ki meclise gitmesi lazım. O yüzden bunu kim yapacak derseniz, ben onu yapmak için geldim” dedi.

Yıllarca akademide ve memleketin dört köşesinde yaşam alanları yok olmasın diye mücadele ettiğini vurgulayan Kurdoğlu, “Şimdi de bir yola çıktım.  Çıktığım yolun zor olduğunun farkındayım. Cumhuriyet değerlerine sonuna kadar bağlı, doğaya ve yaşam alanlarına sonuna kadar sahip çıkan, Artvin’in her köşesini canı pahasına savunan insanları temsil etmek onların haklarını savunmak ve refahını arttırmak için çıkılan yol elbet kolay değil.

Elbette kolay değil Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanını çıkaran topraklara layık olmak. Elbette kolay değil, Metin Lokumcu’nun ve Kazım Koyuncu’nun yetiştiği toprakların sesi olmak” ifadelerini kullandı.

Konuşmasına “Neden buradayım” sorusunu yanıtlayarak devam eden Kurdoğlu, “Eğitimden sağlığa, ekonomiden hukuka kadar tüm sistemlerin çöktüğü, Cumhuriyet devrimlerinin ve kazanımlarının tahrip edildiği, özgürlüklerin kısıtlandığı ve emeğin yok sayıldığı uzun bir dönem bitmek üzere.  Dokunduğu her şeyi değersizleştiren, liyakatsiz yöneticileri ile ülkemize kederli günler yaşatan bu iktidarı ve tek adam rejimini değiştirmeye çok az kaldı. Ülkemizin en çok birlik ve beraberlik içinde olması gereken bu sürece uygun olarak birleşe birleşe büyüyecek ve yeniden başaracağız. Ülkemizin kara bulutlarını mutlaka dağıtacağız. Bunun için milletimizin sağduyusu ve desteği en büyük gücümüz olacaktır. Artvin’imizin sosyoekonomik gerilemesini ve doğal varlıklarının üzerindeki büyük tahribatı durdurma ve tersine çevirme gereği açıktır. Sadece sosyal ve ekonomik değil fiziksel anlamda da yeniden düzeltilip inşa edilme iradesine ve sürecine ihtiyacı olan ülkemizin yangınına su taşımaya çalışan karıncası olmaya talip olduk. Artvin halkının tüm varoluş mücadelesinin yine ve daha güçlü olarak içinde olacağım sözünü bir tekrar ediyorum. Yeşil Artvin Derneği’nin üyesi değilim, çünkü birçok bilimsel raporunu hazırlıyorum ve bunun tarafsız olması için üye olmadım ama gönülden bağlı olduğum en önemli dernek Yeşil Artvin Derneği” dedi.

Toplumun enerjisinin koruma çabasıyla tüketildiği bir süreç yaşandığını belirten Kurdoğlu, “Doğal kaynaklar kırsal nüfusun refahına değil ağırlıklı olarak sermayenin emrine tahsis edilmekte ve kırsal alandaki işsizlik ve fakirlik hızla büyümektedir. Doğa Korumalı Kalkınma uygulamaları, kırsal fakirliğin azaltılmasında geçici bir etkinlik olan inşaat ve betonarme sürecinin yerine devreye sokulmalıdır” diyerek Turizm, İklim Değişikliği, Doğa Hakları ve Çevre, Hayvan Hakları, Ormanlar, Su Yönetimi, Kentleşme, Afet Yönetimi, Bölgesel Kalkınma ve Kırsal Kalkınma alanlarında yapılacak çalışmalardan bahsetti.