Hedefteki Gezi Yerimiz Artvin

0
930

ARTVİN – Turizm kenti olma hedefini taşıyan Artvin ilinin tanıtımı her platform da yapılmaya devam ediyor. Turizm kenti olma yolunda son 5 yılda Artvin kamuoyunda ciddi anlamda bir bilinç oluşurken Artvin Valiliği ve Artvin Belediye Başkanlığı başta olmak üzer bir çok resmi kurum ve kuruluşla sivil toplum örgütleri turizm kenti olma hedefi doğrultusunda ciddi çalışmalarda bulunuyor.

Artvin de turizm kenti olma hedefi çerçevesinde Kent Park, Teleferik, Kafkasör Dağ Evleri vb. bir çok yatırım yapılırken bir yandan da Artvin’in eko turizm ve kültürel değerlerini tanıtmak amacıyla yetkili kurum ve kuruluşlar bir çok ulusal ve uluslar arası fuarlara katılıyor.

Artvin kenti tüm kollardan turizm kenti olma yolunda ciddi adımlar atarken sosyal medya(facebook, twitter), internet gezi rehberlerinde gönüllü turizm elçileri tarafından Artvin’in başta eko turizm olmak üzere tüm turizm değerleri tanıtılmaya başlandı.

1 (4) (1)

Artvin’in Tanıtımına Sosyal Medya Desteği

Bu çerçevede son günlerde sosyal medya da gezi rehberlerinde şu tanıtım kampanyası yüz binlerce kişiye ulaşmış durumda işte tanıtım kampanyası: “Evet hedef deki gezi yerimiz Artvin ili tüm gezi severlere şunu önceden bildirmemiz gerek buralar doğa harikası yerler ülkemize gelen İsrailli ve İranlı turistlerin keşfettiği ama hala insanımızın keşfedemediği belki de içinde yaşadığından göremediği güzellikler ilk olarak il dışından gelenler için Artvin merkeze sadece 4 firmanın çalıştığının ve Türkiye’nin çoğu noktasına karşılıklı seferlerin olduğunu belirtelim. Artvin’e komşu olduğu tüm illerden gele bilirsiniz. Her yolun kendine has güzellikleri var. Sahil yolunda eşsiz yeşil mavi Karadeniz manzarası sizi beklemekte Hopa dağını aşar aşmaz bir tarafınızdaki mavi kaybolup yeşil her taraftan üzerinize gelmeye başlıyor. Ardahan Kars Artvin yolunda yeşil uçsuz bucaksız verimli geniş düz arazilerinden geçiyorsunuz ve Türkiye’nin en derin kanyonlarından cehennem deresi kanyonunu görebiliyorsunuz. Buradan geçerken kendinizi sadece Amerikan filmlerinde görebildiğiniz ve hadi canım böyle bir yeri nasıl olurda bilmeyiz diyeceğiniz kanyonlar arasında mest olacaksınız. Eğer Erzurum üzerinden gelirseniz. Erzurum’un yüksek düzlüklerinden sonra tortumda tortum gölünden geçerken hadi canım bu yolu nasıl yapmışlar demeye kalmadan gireceğiniz iki dağ arası fevkalade şaşırtıcı ve kıvrım kıvrım akan dünyanın en hızlı üçüncü nehri Çoruh’a eşlik ediyorsunuz. Yolda dans eder gibi ilerlemeye devam ederken bu güzel vadinin size sürprizleri olabilir. Her an yol kenarında yaban keçisi ve yavrularını su içerken veya bir yaban hayvanı görme ihtimaliniz çok fazla ve önünüzde bir anda belirecek Deriner barajı büyüklüğü ile sizi kendine hayran bırakacak sonra geceleri Kaçkar in gerdanlığı Artvin gündüzleri göğe tırmanır gibi basamak basamak sizi içine çekecek. Artvin’e vardığınızda hemen kafanızı biraz daha yukarı kaldırıp Dev bayrak ve görüp görebileceğiniz en büyük Atatürk heykelini görebilirsiniz heykelin yanına çıktığınızda Artvin’in tüm güzelliği ile önünüze serildiğini göreceksiniz. Dünyanın en büyük heykellerinden ve en büyük Atatürk heykelinin manzarası eşliğinde güzel bir ziyafet çektikten sonra şehir turunuza Türkiye’nin en güzel mili parklarından Hatila vadisinde devam edebilirsiniz. İlde birçok konaklama imkânı bulunmaktadır.

Öneriler

Artvin Kafkasör Yaylası, Yusufeli İşhan, Barhal Kiliseleri’ni, Ardanuç Cehennem deresi kanyonunu, Camili Havzası, Borçka Karagöl, Şavşat Karagöl’ü gezmeden Artvin’den gitmeyin.