Karahan, Her şey Bitti İmajı Yaratılmaya Çalışılıyor

0
566

ARTVİN’in Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde madencilik faaliyetlerine karşı halkının mücadelesi devam ediyor. Daha önceki maden şirketleri tarafından Cerattepe’de açılan tünelin önünde fotoğraf çekinerek, sosyal medyada paylaşan maden şirketine Yeşil Artvin Derneğinden tepki geldi.

Önceki maden şirketinin ruhsatının iptal olmasından dolayı tünelin ağzını kapatarak bölgesi terk etmişti. Şu anki maden şirketinin kapatılan tünelin ağzını açarak önünde toplu bir şekilde foto çekinmiş, çekinilen fotoğrafı da sosyal medya hesaplarından paylaşmıştı. Yeşil Artvin Dernek Başkanı Nur Neşe Karahan, “Her şey bitti imajı yaratılmak isteniyor, fakat daha önceki maden şirketleri de bölgede çalışmalarını yaptı ve sonunda ruhsatları iptal olup bölgeyi terk ettiler. Artvin halkının mücadelesi devam ediyor edecektir” dedi.

Artvin’de OHAL’in, OHAL’i Uygulaması

Yeşil Artvin Dernek Başkanı Nur Neşe Karahan yaptığı açıklamada, “Bilindiği üzere 19 Eylül’de bir genelgeyle aldıkları ÇED’in Rize İdare Mahkemesinde duruşması vardı. Aynı zamanda 751 katılımla Türkiye’nin en büyük çevre davasıydı bu dava. Bu davadan bir gün önce Artvin Valili tarafından Türkiye’deki OHAL’ın dışında bir OHAL kararı daha getirdi. Artvin’deki OHAL’in OHAL uygulaması bir ay derken bu yasak kararı ikinci, üçüncü dördüncü kez uygulanmaya başladı.

Bize Devletin Sözü Var

Rize İdare Mahkemesinden alınan ÇED olumlu kararını üst mahkeme olan Danıştay’a taşıdık. Danıştay’ın kararını beklemeleri gerekiyor. Dönemin Başbakanın Sayın Ahmet Davutoğlu bize mahkeme sona erinceye kadar burada bir şey yapılmayacağı konusunda devletin verdiği söz var.

Daha Önceki Maden Şirketleri Makinelerin Çıkartmıştı

Mücadeleyi kazandığımızda önceki maden şirketi tünelin ağzını kapatıp gitmişlerdi, şu anki maden şirketi de o tünelin ağzını açıp önünde resim çekinmişler. Çekindikleri resimleri sosyal medyada paylaşmışlar yaparak çalışmaya başladıkları algısı yaratmaya çalışıyorlar. Artvin halkının mücadelesi sonlanmadı mücadelemiz sürüyor. İnsanlar üzerinde bir tedirginlik yaratmak istiyorlar işte biz başladık her şeyin sonu gibi göstermeye çalışıyorlar. İlk maden şirketi 100 metre tünel açmıştı ama geri çekilmek zorunda kaldı. Ondan sonraki ikinci firmada bu tüneli biraz daha ilerletmişti oda ruhsatların iptaliyle birlikte geri çekilmek zorunda kalmıştı. Onlarda oraya makinelerin ve malzemelerin çıkartmıştı. Bunlarında çekileceği biliyoruz, çünkü Artvin halkı başına neler geleceğin çok iyi biliyor. O yüzden mücadelemiz asla sonlanmadı. Her şeyin bittiği imajı yaratmaya çalışıyorlar. Hiçbir şey sona ermedi Artvin halkının haklı mücadelesi devam ediyor.

Bunun üzerine bizde Valiliğe, Özel İdareye, Orman Bölge Müdürlüğüne ve İl Çevre Müdürlüğüne yazılarımızı yazdık. O tünelin eski bir tünel olduğunu, daha önceki maden şirketinin açtığını yıllarca kapalı kaldığını burada, bu tünelde nasıl bir çalışma yapacaklarını, tünel içerisindeki kirli suyun atık suyun nasıl boşaltılacağını  çalışma izinlerini olup olmadığını öğrenmek için yazılar yazdık. Şu ana kadar sadece orman bölge müdürlüğünden yazımıza cevap geldi.  Verilen cevapta orada her han gibi işletme izinlerinin olmadığını sadece hazırlık çalışması yapabileceklerini ifade ettiler.

CengizInsaatKacakCalisma

Çevre Müdürü Tünelin Ağzının Açıldığını Bizden Duydu

Hatta Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne yazıyı teslim ederken sayın çevre il müdürümüzle görüştük kendisine tünelin ağzının açıldığını söyledik. Bundan kendisinin bilgisi olmadığını söyledi. Oda tünelin ağzının açıldığını bizden duymuş oldu. Şu anda orada herhangi bir denetim yapılıyor mu onu bilmiyoruz.

Artvin Valisinden Komisyon Kurulmasını Talep Ettiler

Artvin Valisinden ana STK’lara bulunduğu bir komisyon kurularak Cerattepe bölgesinde nasıl çalışma yapıldığını görmek istiyoruz. Buda bizin en doğal hakkımız” dedi.