Ve o kavşak gitti!..

0
594

Artvin – Hatalı yapılan, basında çok defa yer alan, sürücülerin yoğun eleştirisini alan kavşak, olması gerektiği gibi gitti. En başında, daha kavşak yerinin çizgileri çizilirken, hatalı olduğu söylenildiği halde, işin başında olan ve kendisine Genel Koordinatör denen Artvin dışından yeni gelmiş belediyede yapılacak her işin kendisine sorulmak zorunda olunduğu söylenen kişinin halkın sözünü dinlememesi, Artvin Şoförler Odası’ndan görüş, bilgi, öneri almaması, “bir şey yaparken kimseye sormayız, yaparız” yaklaşımı ile yapılan kavşağın gerçekten büyük sorun olduğu ortaya çıktı.

Şoförler Odası Başkan Yardımcısı Hurşit Yılmaz ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Kamyoncular Kooperatifi Başkan Yardımcısı Özkan Ergül, Şehir içi Kamyonet esnafı Yaşar Tekin Alkan, bu kavşağın olduğu yerde basın açıklaması yaparak, bunun ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi.

Gazeteci Sami Özçelik ve Artvin Post gazetesi konuyu sürekli takip etti. Haberlerde yer verdi. Sürücülerin ve halkın sesine kulak verilmesinin gerektiğini köşe yazılarıyla da dile getirdi. Özçelik;”Biz kafamıza göre haber yapamayız. Öncelikle kamunun sesini dinleriz. Zaten onlar sizi buluyor. Yanlışa yanlış demek insanlığın özüdür. Yanlışı, hatayı kabul ederek, kamunun, basının sesini dinlemek, kamuya, halka saygıdır, erdemdir.

KAVŞAK HABERİNİ YAZDIK DİYE!..
Maalesef o kavşak ile ilgili yazı yazıldı diye ne hikmetse, hangi akla hizmet ise kaldırmak istemediler!. Ama enteresan olan sonuçta orası bu şekilde kavşak için hiç uygun olmadığının kendileri de farkındaydılar. Yanlışa yanlış diyebilmek büyük bir erdemdir. Ben son olarak şunu söylemek istiyorum. Halka rağmen ben yaptım oldu anlayışıyla hiçbir şey yapamazsınız. Ancak yaparsınız, bozarsınız, gereksiz masraflara neden olursunuz.

BURADA ÇALIŞMAYI KARAYOLLARI YAPMALI YA DA BELEDİYE KARAYOLLARI İLE YAPMALI
Burada bir kavşak düzenlemesi yapılacaksa, alanın sorumluluk bölgesinin muhatabı Karayollarına havale edilmelidir. Yeniden enine boyuna düzgün bir proje hazırlansın, orada sadece araçların sorunu yok, yayalar için de bir çalışma yapılmadığı taktirde çalışma eksik kalacak. Madem belediye burada “İyileştirme çalışması” başlığı ile haber yapıyor, daha geniş düşünce ile yayalar için de çalışma yapılmasını sağlasın. Bir de hangi iş yapılıyorsa, onunla ilgili kurum, kuruluş STK ve alakalı özel şahıslardan öneri alın, görüş alın. Sürekli dile getirdiğiniz halk ile birlikte yönetişim” sözünüzün gereği budur. Bu şekilde kafanıza göre iş yaparsanız, bir daha yaparsanız!”dedi.

VATANDAŞIN İSTEĞİ
Burada yeni yapacak düzenleme içinde yayaların AVM’ye doğru geçiş için ya altgeçit, ya da üst geçit yapılmalı. Yapılacak kavşağın daha küçük araçların dönüşünü engellemeyecek, aksine trafiği rahatlatacak şekilde planlanmalı. Bir daha aynı şekilde hata yapılmamalı. Bunun için de o alanın sorumlu kuruluşu olan Karayolları bu çalışmada önde olmalı” dedi.

Haber: Sami Özçelik