Ardahan-Kars-Artvin Kalkınma Projesi Yıllık Plan ve Bütçe Toplantısı Yapıldı

0

ARTVİN-Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu tarafından Artvin’de müştereken uygulanacak olan Ardahan-Kars-Artvin Kalkınma Projesi (AKAKP) Yıllık Plan ve Bütçe toplantısı Antalya ilinde yapıldı.

Toplantıya Artvin İl Müdürü İshak Hacıkamiloğlu, Bitkisel Üretim ve Bitki sağlığı Şube Müdürü Fatih Duzcan, Proje Koordinatörü Ziraat Mühendisi Kılıçhan Gümüş, Proje Danışmanı Ayhan Çetin, Ardanuç, Şavşat ve Yusufeli İlçe Müdürleri ile birlikte projeden sorumlu teknik elemanlar katıldı.

Yapılan toplantıda proje başlangıcından günümüze kadar yapılan faaliyetler değerlendirildi. Projenin genel bütçe olanakları doğrultusunda; 2016 yılında yapılması planlanan faaliyetler kararlaştırıldı. Proje kapsamında 2016 yılında Ardanuç İlçemize bir adet hayvan pazarı için bütçe tahsisi, diğer projeye dahil olan ilçelerde ağıl, ahır, Pazar satış reyonu, Çoban Barınağı, Kapama meyve bahçeleri tesisi, plastik örtülü yüksek tünel sera yapımı, şıra atölyeleri ve yayla mera yollarının iyileştirilmesi konularında toplam 4.080.000,00TL proje tahsisi gerçekleştirildiği açıklandı.

Toplantı sonrasında değerlendirme yapan İl Müdürü İshak Hacıkamiloğlu; toplantının ilimiz açısından çok verimli geçtiğini, toplantıya katılan merkez ve ilçelerdeki proje ekibinin yeterli hazırlık yaptıklarını, bunun sonucu olarak da ilimizin ihtiyaçlarına yönelik yüksek bir bütçe tahsis edildiğini, proje başlangıcından günümüze kadar bugünkü dolar kuru üzerinden değerlendirildiğinde yaklaşık 2.000.000,00TL harcama yapılmasına karşılık 2016 yılında tahsis edilen bütçe 4 milyon TL olduğunu, 2016 yılında yapılacak faaliyetlerin çiftçilerimiz ve ilimiz ekonomisi için büyük katkı sağlayacağını beyan ederek tekrar projenin ilimize ve çiftçilerimize hayırlı olması temennisinde bulundu. (Hayati Akbaş)