Arhavililer HES İçin ‘Acele Kamulaştırma’ Kararına Tepki Gösterdi

0
827

ARHAVİ-Artvin’in Arhavi İlçesi’nde tepkilere rağmen şehir içerisinde yapımı süren Kavak Hidroelektrik Santral (HES) projesi için 2 vatandaşa ait araziler için Bakanlar Kurulu, ‘Acele Kamulaştırma’ kararı aldı.

Bölgede toplanan vatandaşlar el konulmak istenen arazilere iş makinelerinin girmesine tepki gösterdi, nöbete başladı. Kamilet Vadisi’nde 3 yıl önce yapımına başlanan ve şehir içerisinde planlanması nedeniyle tepki çeken Kavak HES projesinde ilginç bir gelişme yaşandı. Proje kapsamında, Sema İskender ve Şinasi Uzunali’ye ait araziler için Bakanlar Kurulu, ‘Acele Kamulaştırma’ kararı aldı. Kararın iptali istemiyle geçen yıl Ocak ayında Danıştay 6’ıncı Dairesi’ne açılan davada mahkeme önce yürütmeyi durdurma kararı verdi, ardından 2 üyenin kabul oyuna rağmen 3 üyenin kullandığı ret oyu ile dava reddedildi. Bu karar üzerine önceki gün enerji şirketine ait iş makineleri iki vatandaşa ait arazilere girdi, çalışma başlattı. Arsa sahiplerinin ve Arhavi Doğa Koruma Platformu üyelerinin tepkileri üzerine iş makineleri geri çekildi. Bölgede nöbete başlayan vatandaşlar, ‘Dereler özgürdür, özgür akacak’ sloganları attı.

Arhavi Doğa Koruma Platformu üyeleri adına açıklama yapan Ayşe Erkan,”eşkıyalıkla arazilere el konulmak isteniyor” diyerek, Kavak HES projesi için vatandaşların arazilerine savaş hukukuna göre el konulmak istendiğini belirtti. Erkan konuşmasının devamında; “Mülkiyeti vatandaşların üzerinde olduğu halde, henüz kamulaştırma davası sonuçlanmadan kamulaştırma yasasının savaş dönemlerinde uygulanmak üzere konulan 27’inci maddesi dayanak yapılarak arazilere el konulmak isteniyor. Bu eşkıyalıktır. Danıştay önce yürütmesini durdurduğu başvuruyu daha sonra son iki yılda atanan üyelerin oyu ile reddetmiştir. Karar hukukun en temel ilkelerinden uzaktır. Danıştay’ın bu kararı ile mülkiyeti vatandaşlara ait olan araziler sözde hukuk yolu ile gasp edilmek istenmektedir. Oysa normal kamulaştırma davaları Arhavi Asliye Hukuk Mahkemesinde devam etmekte ve bu davalar davam ederken acele el koyma adı altında eşkıyalık ile arazilere el konmak istenmektedir” ifadelerini kullandı.

“Acele El Koyma Kararı Eşkıyalıktır”

Acele el koyma kararının eşkıyalık olduğunu iddia eden Erkan; “Danıştay kararı ile hukuk eşkıyalığa alet edilmiştir. Ortada savaş yokken savaş hukuku uygulanmak istenmektedir. Savaş hukukuna izin vermeyeceğiz. Danıştay 6’ıncı dairesinin son iki yılda atanan üyeleri hukuku hiçe saymakta, eşkıyalara yol vermektedir. Bu karara için Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nda itiraz yapıldı ve eşkıyalığa izin veren dairenin kararının bozulmasını bekliyoruz. Acele el koyma eşkıyalığına son verilsin” dedi.

Çevrecilerin bölgedeki bekleyişi devam ediyor.