Artvinli Kadınlar ‘Süslü Kadınlar’ Bisiklet Turunda Buluşuyor

0
546

Kadınlar 24 Eylül’de Ardanuç’ta Buluşuyor

Ardanuç Girkat Dernek Başkanı ve Uzman coğrafyacı Leman Albayrak, Ardanuç’u, Artvin’i güzelleştirecek, doğaya, kadına, özgürlüğe el sallayacak Türkiye genelinde aynı anda eş zamanlı olarak 55 ilde yapılacak olan güzel bir organizasyona Artvin ayağında öncülük ediyor.

Etkinlikle ilgili açıklamada bulunan Leman Albayrak, “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nun Türkiye genelinde bu yıl 5’ncisinin gerçekleştirileceğini, Artvin’de ise ilk kez yapılacağını ve tüm hazırlıkların tamamlandığını söyledi. Albayrak, “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, 2013 yılında İzmir’de Sema Gür’ün girişimleriyle, bisiklete binen bir grup gönüllü kadının desteği ile başlamıştır.

5 yıl içerisinde büyüyen bu etkinlik Türkiye’de diğer şehirlerde bisiklete binen kadınların da dikkatini çekmiştir. Turumuz bu yıl yaklaşık 55 şehirde eş zamanlı olarak yine gönüllü kadınlar tarafından yapılıyor, Artvin’de ilk kez yapacağımız için gururluyuz.

süslükadınlar1

ETKİNLİK, ARDANUÇ ENGELSİZ
YAŞAM PARKI ÖNÜNDEN BAŞLAYACAK

Ardanuç bisiklet sürmek için iyi bir güzergah.. Ayrıca Ardanuç, Artvin’in en güzel ilçelerinden birisidir. Bisiklet turunu Ardanuç Engelsiz Yaşam Parkının olduğu yerden başlatıyoruz. Saat 14.00’te başlayacak. 2-3 saatlik bir program olacak. Bu tamamen kadınların kendi bireysel etkinliği oluyor.

Buradan kalkıp şehir turu yaptıktan sonra Dünyanın en önemli kanyonları arasında yer alan Ardanuç Cehennem Kanyonuna hareket edeceğiz. Kanyon önünde bisikletlerimizi park edip kanyona çıkacağız. Orada ben Kanyon hakkında bilgi vereceğim. Kadın, bisiklet ve doğa üçgeniyle çok özel bir etkinlik olacak. Aynı anda 55 kent ile pedal çevirmenin mutluluğunu yaşayacağız.

BİZ BU ETKİNLİKLE NEYE DİKKAT ÇEKMEYE ÇALIŞIYORUZ?

Biz, bisiklete binen kadınlar neye dikkat çekmeye çalışıyoruz? Bisiklet kent yaşamının bir parçasıdır. Bisiklet çevreyi kirletmeyen, doğa dostu bir ulaşım aracıdır. Bisiklet, yoğun kent trafiğine çözüm olabilir ve bir ulaşım aracı olarak algılanmalıdır. Eğer uygun bisiklet politikaları ve yolları olursa, işe veya ulaşacağımız yere rahatlıkla bisikletle gidebiliriz. Biz de dünyanın birçok yerindeki hemcinslerimiz gibi günlük kıyafetlerimizle bisiklete binerek ulaşımımızı sağlayabiliriz. Buna dikkat çekebilmek amacıyla süslenip bisikletimizle yollara çıkacağız.” dedi.

Albayrak, ‘Avrupa Hareketlilik Haftası’ kapsamında yapılan ‘Dünya Otomobilsiz Kentler Günü’ne vurgu yapmak için 24 Eylül günü bisikletleriyle Ardanuç Meydanı’nda olacaklarını belirterek, “Dünyanın birçok ülkesinde yapılan etkinlikler zincirine Türkiye’de İzmirli kadınlarımız yıllardır öncülük etmektedir. Biz de bu güzel içinde birçok anlam barındıran, mesaj veren etkinliğe Artvin’den Ardanuç’tan destek vereceğiz. Bu etkinliğe Artvin’in her ilçesinden bisikleti olan, bisiklete binebilen tüm kadınlarımız davetlidir. Kadınlar önde olmak koşuluyla erkeklerde bu güzel etkinliğe katılabilirler.

Bisiklete binen kadınlar olarak, motorlu taşıtların olmadığı yollarda bisiklete binmenin ne kadar keyifli olduğunu göstermek için Ardanuç’ta Engelsi Yaşam Parkı önünde olacağız. . Egzoz kokusuna karşı parfüm kokusu diyoruz. Yollar sadece motorlu taşıtlara ait değildir. Yollarda bisikletlilere saygı istiyoruz. Motorlu araçların hiçe saydığı birçok insanı bisiklet kazalarında kaybettik. Kendilerini rahmet ve saygıyla anıyoruz. Yollarda bisikletlerimizle çok ve görünür olursak, motorlu araç sürücülerinin farkındalığının artacağını düşünüyoruz.

KADIN VE ERKEKLERİN BU TOPLUMDA AYNI HAKLARA VE
YÜKÜMLÜLÜKLERE SAHİP OLDUĞUNU HATIRLATTACAĞIZ

Kadın ve erkeklerin bu toplumda aynı haklara, yükümlülüklere sahip olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Eğer kadın-erkek eşitliğinden bahsediyorsak, herkesin aynı fırsatlara sahip olması gerektiğine vurgu yapmak istiyoruz. Kadınız ve görünür olmak istiyoruz, görünür olamayan binlerce kadın var ülkemizde. Kadın, toplumda görünür olduğu sürece o toplum nefes alır. Kadın korkmadan yollarda olmalı, toplumun her alanında var olmalı. Çünkü bisiklete saygı, kadına saygı, kadın bisikletliye saygı istiyoruz” dedi.

SÜSLÜ KADINLAR KİMDİR?

Bu etkinliği Türkiye’de başlatan Sema Gür konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu; “Neden bu isimden başlayayım anlatmaya. Dikkat çekmek ve bir duruşu göstermekti amacımız. Süslü Kadınlar, bisiklet-kadın-özgürlük ve kentte yaşamak olgularına dikkat çekmeye çalışan, yılda bir kez yapılan, gülümseyen bir eylemdir. Dünya umurumuzda olduğu için yapılan bir etkinliktir.
Süslü Kadınlar Bisiklet Turu 24 Eylül Pazar günü 55 şehirde eş zamanlı olarak yapılacaktır. Bu yıl 5. kez yapılacak etkinlik gönüllü kadınlar tarafından kadınlar için organize edilmektedir. Etkinlik ücretsiz ve herkese açıktır.” Dedi


Haber: Sami Özçelik