Bayraktutan’in Hedefinde Soylu Vardı

0

ARTVİN – CHP Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı ve Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Demokrat Parti Genel Başkanı iken Artvin’de yaptığı konuşmada kullandığı “Siz Vatan Savunması Yapıyorsunuz” söylemlerine atıfta bulunarak Soylu’dan açıklama beklediklerini ifade etti.

CHP Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı ve Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan, “ Artvin Halkı’nın geleceğini belirleyecek Cerattepe duruşması öncesi gerginlik tekrar tırmandı” ifadelerini kullandı. CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun geçmişte yaptığı açıklamayı hatırlattı. Soylu, Artvinlilere, “Siz vatan müdafaası yapıyorsunuz. Tebrik ederim” demişti, hatırlatmasında bulundu. .

Artvinliler Yaşam Hakkını Savunuyor

Bayraktutan basına gönderdiği açıklamada; “Artvin halkı AKP İktidarı’ndan çok önce madene karşı hukuki ve demokratik mücadele başlatmıştır. Bu mücadele siyaset üstüdür. Artvin Halkı, bilimin sesine kulak vermiş ve Cerattepe’de maden faaliyetine karşı çıkmıştır. Çünkü bu maden faaliyete girerse, Artvin şehri ve doğa yok olacaktır. Bu nedenle bütün Artvinliler tek yürek olarak yaşam hakkını savunmaktadır” dedi.

Halk Birbirine Düşürülmek İsteniyor

Bayraktutan, yarın Rize İdare Mahkemesi’nde görülen duruşma öncesinde bazı grupların Rizelileri provoke ve tahrik ederek iki şehir halkını birbirine düşürmeye çalıştığını öne sürerek, “Bu karalama ve tahrikler çok tehlikeli. Rize Valisi ile görüştüm, üzücü olaylar olmaması için önlem almasını istedim. Yarın orada bir kişinin burnu kanarsa bunun sorumlusu siyasi iktidardır” diye konuştu.

Daha Önce Olay Çıkarmadık

Artvinlilerin anayasal hakkını kullanarak yıllardır barışçı eylemler ve hukuk mücadelesi sürdürdüğünü belirten Bayraktutan, “Artvinliler Cerattepe duruşmaları için daha önce Rize’ye iki-üç kez gitti, hiçbir olay olmadı. Artvinliler yine olay çıkarmaz. Olayı bu noktaya maden şirketi Cengiz İnşaat ve onu destekleyen iktidar yetkilileri getirmektedir. Madenin çıkarları bir devlet politikası haline getirildi” dedi.

Bakan Soylu’dan Açıklama Bekliyoruz

Bayraktutan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun geçmişte Artvin halkına verdiği desteği de hatırlattı. Soylu, Demokrat Parti Genel Başkanı’yken 10 Ekim 2008 tarihinde Yeşil Artvin Derneği’ni ziyaret ederek, “Siz vatan müdafaası yapıyorsunuz. Tebrik ederim” demişti. Bayraktutan, Soylu’ya seslenerek, “Sayın bakan o tarihte gerçeği görmüş, kendisini tebrik ediyorum. Evet, bu bir vatan savunmasıdır. Biz hala bu noktada duruyoruz. Ancak Bakan Soylu bugün hangi noktada, merak ediyoruz. Kendisinden açıklama bekliyoruz” dedi.