Çakallı’nın Rampası Bir Artvinli’ye Emanet

0
1013

SAMSUN – Türkiye’nin en önemli yol güzergâhlarının biri olan Samsun-Çorum Karayolu üzerindeki Çakallı rampası bir Artvinliye emanet. Menemenleri ile ünlü rampanın en önemli işletmelerinden birinin sahibi Artvin Şavşatlı bir hemşerimiz. Kelin Yeri adlı işletmenin sahibi olan Cengiz Toprak, soyadı gibi toprağını unutmamış durumda. Yaklaşık 3 yıl önce açtığı işletmesi Kelin Yeri’nde Çakallı Rampasının meşhur menemenini ve diğer yiyecekleri müşterilerinin hizmetine sunan Cengiz Toprak, Artvin ve Şavşat kültürünü de gelen müşterilerine tanıtıyor. Artvin’in tanınmış gazetecilerinden Tolga Gül ve Tarık Mutlu, Artvin Şavşatlı olan hemşerimiz Kelin Yeri işletmesinin sahibi Cengiz Toprak ile Artvin’i ve Şavşat’ı konuştu.

Çakallı’nın Rampası eski ününü koruyor

Çakallı eski zamanlarda hanlar adı ile anılır, tarihi rivayetlere göre uzun sefere çıkan yolcuların dinlenme yeri olarak bilinirdi. Köy eski zamanlarda orman içerisindeydi ve bu ormanda yaşayan çakal sürüleri köylülere saldırdıkları için mahallenin adına Çakallı denilmiştir. İşte geçmiş yıllarda çakalların mekânı olan ve yolcular tarafından hanların mekanı olarak bilinen bu bölge günümüzde Samsun-Çorum karayolu üzerinde ülkemizin en önemli dinlenme güzergahlarından biri olarak biliniyor. Bu bölgede birçok dinlenme tesisi bulunuyor ve bölgenin en meşhur yemek çeşidi olan menemen müşterileri sunuluyor. Yerli ve yabancı turistleri sürekli uğrak yeri olan bu dinlenme tesislerinde menemen yiyerek Çakallı da hem karınlarını hem de Çakallı’nın muhteşem havasında akciğerlerini doyuruyorlar.

Çakallı’da Bir Artvinli

Artvin-İstanbul-Bursa ve Ankara yolu güzergahında bulunan Çakallı mevkiinin en önemli işletmelerinden biri de hiç kuşku yok ki Kelin Yeri adlı işletme. Kelin yeri adlı işletmeye girildiğinde Artvinlileri büyük bir sürpriz bekliyor. İşletmenin giriş kapısında Artvin yöresine ait tarihi eserleri ve Artvin plakaları ile karşılaşılıyor. 08 plakayı gördüğünüzde bu işletmenin sahibi kim diye sormaktan kendinizi alamıyorsunuz. İşletmenin çalışanlarına bu soruyu sorduğunuzda işletmenin sahibinin Şavşatlı olduğunu ve Şavşat yöresine yönelik tarihi eserlerin burada tanıtıldığı ifade ediliyor. Kelin Yeri işletmenin sahibinin Cengiz Toprak olduğunu öğrendiğimizde bizlerde diğer müşteriler gibi Cengiz Toprak ile tanışmak istedik. Artvin’in tanınan gazetecilerinden Tolga Gül ve Tarık Mutlu’da Kelin Yeri’ni ziyaret eden Artvinliler arasına girdiler. Çakallı’nın rampasında bir Artvinli işletmeci ile karşılaşmaktan büyük mutluluk duyan Artvinli gazeteciler, hemşerileri ile Artvin ve Şavşat üzerine uzun sohbetler gerçekleştirdiler. Artvinli olmaktan ve Artvin’i temsil etmekten dolayı çok mutlu olduğunu anlatan Cengiz Toprak, Çakallı’nın rampasının şoför kültüründe çok önemli bir yeri bulunduğunu söyledi. Böylesine önemli ve binlerce insanın uğrak yeri olan bir bölgede işletme açarak Artvin kültürünü burada aktarmaya çalışmaktan dolayı da mutlu olduğunu ifade eden Cengiz Toprak, işletmesinin çok büyük bir bölümünde Artvin tarihini ve kültürünü anlatan tarihi eserler ve araç gereçleri sergilediğini belirterek Artvin ve Şavşat kültürünü koruyup tanıtıyor olmanın Artvin kimliğinin getirdiği bir sorumluluk olduğuna inandığını söylüyor. Artvin’den gelen bir çok insanın özellikle dinlenme mekanı olarak burayı tercih ettiğini anlatan Cengiz Toprak, henüz bu mekana gelmeyen Artvinlileri de mekanına davet ediyor.

Artvinli gazeteciler Tolga Gül ve Tarık Mutlu’ya teşekkür eden Cengiz Toprak, topraklarına selam söylerken, Artvin ile hiçbir zaman bağlantısını kesmediğini ve asla da kesmeyeceğini, bulduğu her fırsatta da Artvin ve Şavşat’a giderek memleket hasretini giderdiğini sözlerine ekliyor. Artvinli gazetecilerde Cengiz Toprak’a gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür ederek, topraklarından topraklarına selam götürmekten dolayı büyük mutluluk duyacaklarını ifade ederek bu güzel mekandan ve hemşerilerinden ayrıldılar.

Çakallı’da Herkesin Uğrak Yeri Artık Kelin Yeri

Samsun’da açıldığı günden buyana kısa sürede adını marka haline getiren Menemenci Kelin Yeri, Çakallı’da yolu düşen herkesin uğrak noktası olmaya başladı. Samsun’da Çakallı Menemen denilince akıllara ilk gelen yer olan Kelin Yeri, Samsun’un markası olarak Artvinlileri de gururlandırdı.

Sadece Samsun değil il dışından değil sadece Menemen için Kelin Yeri’ne gelenler var. Lezzeti ve güler yüzlü personeli ile misafirlerinin vazgeçilmez adresi haline gelen Kelin Yeri, Menemen haricinde de birçok lezzeti müşterilerine sunuyor. Özellikle Artvin yöresine ait turşuları da büyük ilgi görüyor.

Aksesuarlar ve Dizayn İçinizi Isıtacak

Menemenci Kelin Yeri’ne daha girmeden sizi merdivenlerde bir tarih kokusu karşılayacak. Buram buram tarih kokan ve Artvin ve Karadeniz kültürünü anlatan, eskiden köylerimizde kullandığımız malzemelerle işletmesini adeta bir müze haline getiren Menemenci Kelin Yeri, bu manzara ile gelen konuklarını adeta büyülüyor. Tarihi ve tarihi değerlerimizi anlatan eşyalara karşı olan ilgisinden de bahseden Cengiz Toprak, “Yıllardır bu eşyalara merakım vardır. İşletmemizi dört duvar arasında masalarımızla doldurmak değil, bu tür eşyalarla süslemek daha cazip geldi. Özellikle Artvinli olmamdan dolayı da Artvin kültürünü burada yaşatmayı da bir sorumluluk olarak gördüm. Gelen müşterilerimiz kapıdan içeriye girince sipariş gelene kadar öncelikle bu eşyaları inceliyorlar. Artvinli hemşerilerimizin tabi ki dikkatini kendi yörelerine ait alet ve gereçleri görmeleri onlar için hoş sürpriz oluyor. Özellikle de 08 Plakayı görmek onları mutlu ediyor. Artvin yöresine ait turşularda onlar için unutulmaz oluyor” diye konuştu.

Kelin Yeri İşletmesi’nin sahibi Cengiz Toprak Kimdir?

Kelin Yeri işletmesinin sahibi hemşerimiz Cengiz Toprak’ı birde kendi ağzından dinleyelim istedik. Haberimizi Cengiz Toprak’ın kendisini tanıtması ile sonlandırıyoruz. İşte Cengiz Toprak’ın ağzından Kelin Yeri işletmesinin sahibi Cengiz Toprak:

30 Haziran 1974’te Samsun’un Erikli köyünde dünyaya geldim. Aslen Artvin Şavşat’lıyım. Ticaretle çok erken yaşlarda tanıştım. Maddi sıkıntılardan dolayı ilkokul beşte okuldan ayrılmak zorunda kaldım ve çalışmaya başladım..

2005 yılında Kıvaç Doğan ile Tusem eğitim kurumumuzu açtık. Daha sonra ortağımı trafik kazasında kaybettim. Onu buradan bir kez daha saygı ve rahmetle anıyorum…

Ortağımın ölümü üzerine daha fazla şehirde kalmak istemedim. Çünkü şehir hayatı artık beni boğmaya başlamıştı. Bunun üzerine ilk işim kendimi şehrin o boğucu atmosferinden dışarıya atmak oldu ve ilk restoranımı şehir dışında ama şehre yakın bir konumda faaliyete geçirdim.. Şu an ise 3 yıldır işletmeciliğini yaptığım ”KELİN YERİ” adlı mekanımızda siz değerli konuklarımıza meşhur Samsun Çakallı menemeni lezzetini sunmaktayız.

Mekan adı ilginizi çekmiş olabilir o nedenle bu ismin konulması aşamasından da sizlere biraz bahsetmek istiyorum..

Burayı açacağımız sırada sevgili bacanağım Mustafa KAÇAK mekan adının ısrarla ”KELİN YERİ” olması gerektiğini ifade ediyordu. Bu isim bana da ilginç ve sempatik geldi, aynı zamanda bacanağımı da kırmak istemedim ve o nedenle bu isimde karar kıldık. Şunu da söylemek istiyorum.. Bacanağımın isim konusunda ne kadar doğru bir tercih yaptığını bugün daha iyi anlıyorum. Çünkü ”KELİN YERİ” bugün artık bir ”marka” olmaya doğru hızla ilerlemektedir. Bu aşamada kalitemizin yanında ismimizin de etkisi büyüktür. Ayrıca tüm bunlar bugün benim kel oluşumla gurur duymamı da sağlamış oldu… O nedenle sevgili Mustafa Kaçak’a buradan bir kez daha teşekkürlerimi sunmak istiyorum…

Lafı daha fazla uzatmak istemiyorum.. Bu hikaye benim hikayemin sadece ufak bir kısmı. O nedenle sohbetimize meşhur menemenimizi tatmak için konuğumuz olduğunuz güzel bir günde devam etmek isterim.. Sağlıcakla kalın..

Sizin de yolunuz Ankara veya İstanbul’dan gelirken, Çakallı’ya düşerse bir Artvin havası almak için mutlaka Kelin Yeri’ne düşmeli.