En Büyük Çevre Davasında 18 bin TL Keşif Ücreti

0
Adeta Artvinlileri cezalandırırcasına belirlenen 18 bin tl'lik ücret 3 günde toplandı

ARTVİN-Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde maden projesine karşı, 751 davacı ve 61 avukat ile Türkiye’nin en büyük çevre hakkı davası açılmıştı. Türkiye Barolar Birliği, TMMOB, TEMA Vakfı ve STK’lar ile değişik illerden çok sayıda vatandaşın da aralarında bulunduğu 751 davacıyı temsil eden 61 avukat adına, ‘ÇED olumlu’ raporunun iptali ve madencilik faaliyetlerinin durdurulması istemiyle hazırlanan 105 sayfalık dosyayla ile 8 Temmuz tarihinde Rize İdare Mahkemesi’ne başvurulmuştu.

3 Günde 18 Bin TL Toplandı

Geçtiğimiz günlerde açıklanan kararda bilirkişi heyetinin keşif yapmasına karar verildi ve mahkeme keşif bedeli olarak da 18 bin TL ödenmesi gerektiğini açıkladı. Artvin halkı, Yeşil Artvin Derneği öncülüğünde Türkiye Barolar Birliği, TMMOB, TEMA, Ticaret odası, Esnaf Sanatkârlar odası, siyasi partilerin katkılarıyla 3 günde topladıkları 18 bin TL’yi yatırarak keşfin yapılmasını beklemeye başladı.

Söylentiler Bile Artvin Halkını Ayaklandırmaya Yetti

Çevre düşmanı maden şirketinin Cerattepe’ye çıkacağı, Erzurum’dan takviye birlik çağrıldığı ve çalışmalara başlayacağı duyumunu alan Artvin halkı teyakkuza geçti. Çevreciler toplantı yaparak gerek sosyal medya, gerekse SMS yoluyla örgütlendi.

Maden Şirketi 21 Haziran’da Yine Denemiş ve Başarılı Olamamıştı

21 Haziran 2015 tarihinde maden şirketi bölgeye çıkarak yer tespiti yapmak istemiş ancak Artvin halkı büyük bir mücadele örneği göstermiş, şirketin bölgede çalışma yapmasına izin vermemişti. Yüzlerce jandarma ve Polis özel harekat eşliğinde bölgeye girmek isteyen çevre düşmanı maden şirketi Artvin halkını geçemedi. 21 Haziran tarihinden itibaren tüm Artvinliler Cerattepe’de 24 saat nöbet tutmaya başladı.

Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Av. Bedrettin Kalın
Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Av. Bedrettin Kalın

“Çevre Davalarında Halkı Cezalandırırcasına Bilirkişi Ücretleri Belirleniyor”

Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu üyesi Av. Bedrettin Kalın, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “ÇED olumlu raporunun iptali için 8 Temmuz’da dava açmıştık. Yaklaşık 5 aydır mahkeme yürütmeyi durdurma konusunda karar veremedi. Nihayet gecen hafta içerisinde, mahkemenin yürütmeyi durdurma konusunda keşiften sonra karar vereceğine ilişkin ara kararı geldi. Adeta bölge insanı cezalandırırcasına 18 bin TL keşif ücreti belirlendi. Bir önceki ÇED’in iptali için açılmış olan davada da 12 bin TL civarında keşif ücreti ödemiştik. Sadece Cerattepe’de değil bütün çevre davalarında yıkıcı bilirkişi ücretleri belirleniyor. Artvin halkı dayanışma içinde olduğundan bu külfete katlanıyor. Bazı köylerimizde bilirkişi ücretlerinin yüksekliği nedeniyle insanlar bunu ödemede zorlanıyorlar. Bu da çevre davalarında caydırıcı oluyor. Bir kerede bitmiyor bu davalar birden fazla olduğundan ve her seferinde bu bilirkişi ücreti yeniden belirleniyor.

Bilir Kişi Ücretini STK’lar arasında Paylaştırdık

Bu davaya katılan halkın yanı sıra sivil toplum kuruluşları da oldu, 18 bin lirayı kuruluşlar arasında paylaştırdık. 751 kişiyle açılmış bir dava var. Bu ücreti 751 kişiden bir hafta içinde toplayamayacağımız için bu yükü üstlenebilecek STK’lar arasında paylaştırdık. Türkiye Barolar Birliği, TMMOB, TEMA, Artvin’deki sivil toplum kuruluşlarından ticaret odası, esnaf sanatkârlar odası ve bazı siyasi partilerin arasında bu rakam üç gün içerisinde toplandı.

Cerattepe keşif ücreti yatırıldıktan sonra mahkemenin keşif günü belirlemesi gerekiyor. Fakat iki gündür Artvin’de maden şirketinin Cerattepe bölgesine çıkma girişimlerine yeniden başlayacağını duyumlarını da alıyoruz.

Mahkeme Cerattepe bölgesinde keşfe yönelik bir karar almışken maden şirketi daha keşif yapılmadan Cerattepe’ye çıkıp ormanlık alanı tarumar etme girişiminde bulunuyor. Bu duyum hem bir çelişki hem de Artvin halkı için bir infial oldu. İki gündür Artvin’de insanlar bu girişimlere tepki gösteriyorlar hatta Erzurum’dan yola çıktığı bildirilen bir TİM olduğu duyumları üzerine insanlar teyakkuz halinde. Bugün itibariyle de bu timin geri çekildiğini duymuş olduk. Bu tür girişimler bilinmelidir büyük tepkilere sebep oluyor. İnsanların artık bu tür girişimlere tahammül etmeleri de kalmıyor. Psikolojik olarak da çok yıpranıyoruz sürekli insanlar nöbet halindeler” dedi.

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Neşe Karahan
Yeşil Artvin Derneği Başkanı Neşe Karahan

Yeşil Artvin Dernek Başkanı Neşe Karahan ise, “Bildiğiniz gibi 21 Haziran’dan beri Cerattepe’de nöbet tutuyoruz. 24 saat bu bölgede gönüllülük esasına göre nöbet tutuyoruz. Kış şartlarına uygun hazırlıklarımızı da yaptık. Önceki gün bir duyum aldık. Erzurum’dan bir takviye kuvvet gelecekmiş ve şirket Cerattepe’ye çıkacakmış. Bundan dolayı Artvin halkı iki gündür oldukça tedirgin. 192 gündür Artvin halkı Cerattepe’de nöbet tutuyor. Haklı gerekçesi olduğu için nöbetlerine davam ediyor. Sadece yaşam alanların korumak için nöbetlerini sürdürüyor. Bu duyumu aldıktan sonra 20 senedir olduğu gibi bütün siyasi parti ve STK’ları Yeşil Artvin Derneğine davet ettik. Durumu tekrar gözden geçirdik. Öğleden sonrası için Artvin valisinden bir randevu istedik. Duyumlar hakikaten nedir mahkeme ücreti yatırdık süreçte devam ediyor neden böyle girişimlerde bulunuyorlar diye vali beyden görüşme talep ettik ama ne yazık ki sayın valimizden olumlu veya olumsuz dönüş olmadı” dedi.