Hopalılardan elektrik zammı protestosu

0
426

Hopalılar son yapılan zamla birlikte bir yıl içerisinde elektriğin yüzde 60 zamlanmasını protesto etti. Hopa Parkı’nda toplanan yurttaşlar Hopa Meydanı’na yürüyüş yaptı. Kaymakamlığın polis eliyle eylemi yaptırmama çabasına rağmen açıklama burada yapıldı.

EPDK’nın 29 Eylül’de yaptığı yüzde 14.90’lık zammın ardından son bir ay içerisinde yüzde 60 zamlanan elektriğe karşı yurttaşların protestoları sürüyor. Hopa’da, Hopa Parkı’nda toplanan yurttaşlar, elektrik zammına karşı yürüyüş yaptı. Hopa Meydanı’na yapılan yürüyüş Kaymakamlık tarafından polis eliyle engellenmeye çalışıldı. Bölgeye çok sayıda çevik kuvvet ve TOMA yerleştirildi. Hopa halkı polis ablukasını kırarak meydanda basın açıklaması yaptı.

Hopa halkı adına açıklamayı Hopa Halkevi Başkanı Volkan Altunkaya okudu. Altunkaya açıklamasında “Hayat pahalılığından, zamlardan bıktık! Geçinemiyoruz!” dedi. “Paramız pul oldu. Yaşanan ekonomik krizin etkilerini her geçen gün daha da hisseder olduk” diyen Altunkaya, kışa girerken temel ısınma araçlarından biri olan elektriğe yapılan bu zammın AKP’nin krizi halkın sırtına yüklemekte ne kadar acımasız davrandığının göstergesi olduğunu dile getirdi.

Bu zamlar ile iktidar neyi hedeflemektedir?

Altunkaya açıklamasının devamında şunları ifade etti:

Yıllardır halkın parası ile enerji şirketlerine yapılan yatırımlar, “rekabet sayesinde enerji fiyatları düşecek” denilerek yürütülen politikalar sonucu, krizinde etkisi ile batan yandaş şirketler kurtarılmak isteniyor. Şöyle ki Türkiye’de 300’e yakın firma enerji alanında faaliyet gösteriyor. Çoğunluğu da büyük holdinglerin bünyesinde yer alıyor.

Termik santral, hidroelektrik santral kurmak için dereleri kuruttular, havayı zehirlediler, doğayı talan ettiler, direnenleri ezdiler. Yatırımları vergilerden, harçlardan muaf tutuldu, özel teşvikler ve destekler verildi, alım ve fiyat garantileri verildi. Bu kadar büyük avantaj ve büyük karları gören AKP’den torpilli birçok şirket büyük borçlarla enerji işine girdiler ve zarar ettiler.

“Krizin faturasını halk değil, krizi yaratanlar ödesin!”

Kamu kaynaklarının şirketlere peşkeş çekilmesine son verilmelidir. Enerji üretimi ve dağıtımı acilen kamulaştırılmalı ve asgari insani tüketim miktarı olan 230 kWh elektrik halka ücretsiz sağlanmalıdır. Elektrik temel insani bir haktır, ticarileştirilmesi görüldüğü gibi büyük soygunlara yol açmaktadır. Bu nedenle elektrik kamu tarafından üretilmelidir, enerji üretimi ve dağıtımı acilen kamusallaştırılmalıdır.

Su zamları da geri çekilmelidir

Sadece elektrik zammı değil 5 yıldır bu kenti yağmalayan haramilerin bıraktığı borcu halka yüklemeye çalışan ve suya zam yapan Hopa belediyesi de su zamlarına derhal geri çekmelidir.