Köy Enstitülü Eğitimci Şairden Yaşama Dair Dizeler

0
425

ARTVİN – Köy Enstitülü Eğitimci Hemşerimiz Ahmet Biber’in şiirleri “Gidene de Gelmek Var” Adıyla Artikel Yayıncılık’tan çıktı. Artvin, Kars, Giresun’da Öğretmenlik ve İlköğretim Müfettişliği Yapan Biber’in, Anadolu aydınlığı duyarlılığıyla kaleme aldığı dizeleri 8 Eylül’de şiir severlerle buluştu.

1998’de yaşama veda eden Ahmet Biber’in şiirleri Ailesi tarafından derlenerek yayına hazırlandı. Kitaptaki şiirler, 1953 ile 1996 yılları arasında yazılmış.

Ahmet Biber, eğitimci kimliğiyle yaşadığı toplumunun gerçeklerini, aşkı, doğayı, insanı ifade etmede şiirle yol almış. “Şiir ayakta yazılır, ayakta okunur” söylemine uyarak şiirle yaşamayı, paylaşmayı ve konuşmayı yaşam ilkesi olarak benimsemiş.

Okur bu şiirlerde, yaşamı boyunca, felsefeden aşka, ülke gerçeğinden kendi gerçeğine ne varsa gören, duyan, düşünen, duygulanan bir insanın dizelere döktüğü dünyasının içtenliğine tanık oluyor.

Kitapta Eğitimci-Şair Biber’in yaşamından kesitler de aktarılıyor. Şair dostları ve yakınlarının onun anısına kaleme aldığı dizeler ve anılarla aile albümünden fotoğraflar da okura sunuluyor.

Artvinli doğa dostu, hümanist, eğitimci şair Ahmet Biber’in “Gidene de Gelmek Var” kitabının 1. baskısının geliri, Ailesi tarafından Cerattepe’de yaşam ve doğasını koruma uğraşısı içinde olan Artvin halkına manevi ve maddi destek için Yeşil Artvin Derneği’ne bağışlanmış.

Kitap, Şavşat ilçesinde Zafer Fotoğrafçılıkta, Arkadaş Kitabevi’nde ayrıca Artikel Yayıncılığın yanı sıra, D&R, İdefix ve Kitapyurdu gibi internet satış kanalları üzerinden de temin edilebileceklerdir.

Ahmet Biber Kimdir?

1935 yılında Artvin-Şavşat Veliköy’de dünyaya geldi. İlkokulu köyünde okudu. 1949 Yılında CilavuzKöy Enstitüsü’nde öğrenime başladı, 1956’da İlkokul öğretmeni olarak mezun oldu. 1965 yılına kadar Artvin, Yusufeli, Ahut, Şavşat-Yoncalı köylerinde öğretmen olarak çalıştı. 1965’te sınavla kazandığı 6 Aylık İlk-öğretim Müfettişliği kursuna devam etti. 1966’dan resen emekli edildiği 1982’ye kadar Kars Merkez-Ardahan Göle-Artvin ve Giresun’da İlköğretim Müfettişi olarak çalıştı. Emekli olduktan sonra Şavşat Veliköy’e yerleşti. 1989-1994 yılları arasında köyünde muhtarlık yaptı. 1998 Yılında kalbine yenik düşerek yaşama veda etti.