Rize’deki Havalimanın Artvin’e Katkısı Olmaz!

0
612

TRABZON – İhalesi iptal edilen Rize-Artvin havalimanının mevcut haliyle Artvin’e bir katkısının olmayacağını belirten Trabzon Artvinliler Derneği Başkanı Ahmet Külekçi “Hazır proje iptal edilmişken bu proje bir daha gözden geçirilmeli” dedi.

Proje ihalesi iptal edildi!

Dünyanın üçüncü, Türkiye’nin ikinci deniz üzerine dolgu yöntemiyle inşa edilecek havalimanı olacak Rize-Artvin Havalimanı’nın projesinde revizyon yapılacağından dolayı ihale iptal edildi. Projedeki eksikliklerin giderilmesinin ardından yeniden ihale ilanı yayımlanacak.

Rize’ye 34 Artvin’e 120 km uzakta!

Yeni yapılacak revizyonda Artvin’in mağdur olduğunu belirten Trabzon Artvinliler Derneği Başkanı Ahmet Külekçi “Artvin’e 120 km mesafede kurulacak havalimanı bu haliyle hiçbir faydası olmaz. Havalimanından Artvin değil 34 km uzaktaki Rize faydalanır. Yeni yapılacak havalimanına Rize havalimanı adı verilmesi daha doğru olur” şeklinde tepkisini koydu

Artvin’in Turizmi İçin Önemli

Havalimanın Artvin’e daha yakın olmasının turizme inanılmaz katkı sağlayacağını belirten Külekçi “Ülkenin bir ucunda muhteşem doğal güzelliklere sahip olan Artvin ulaşımda yaşanan sıkıntılar yüzünde keşfedilmeyi bekliyor.Havalimanı eğer Artvin’e daha yakın olursa turizmde patlama olur. Siyasetçiler ve yerel yönetim havalimanı konusunda daha duyarlı olmalı” dedi.

Hedef 2 Milyon Yolcuya Hizmet!

Rize merkeze yaklaşık 34 kilometre Yeşilköy ve Pazar sahili mevkisine yapılacak havalimanı için planlanan bölge yaklaşık 30 metre derinlikte. Artvin’den 120 kilometre mesafede kurulacak limanda 3 kilometre uzunluğunda bir pist, 250 metrelik taksi yolu, apron, terminal binası bulunacak.

İniş kalkışlar için Boeing 737-800 tipi uçaklar referans alınarak projelendirilen havalimanının pist boyutu 45 metre genişliğinde ve 3 kilometre uzunluğunda planlanıyor. Terminal binası ve diğer üstyapı tesisleriyle havalimanı yılda 2 milyon yolcuya hizmet edebilecek.