TES Artvin Şubesi ve Kamu-Sen Yeniden Cerattepe Nöbetinde

0
665

ARTVİN-Cerattepe nöbetleri 6 aydır 7 gün 24 saat aralıksız olarak devam ediyor.  Cerattepe nöbetinin 180. gününde Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim Sen Cerattepe’de 48 saat boyunca nöbet tuttular.

Başkan İsrafil Bayrak ve sendika üyeleri,  kendilerine sıra geldikçe Cerattepe’ye gelerek bu kez 48 saat nöbet tuttuklarını, bundan dolayı da çok mutlu olduklarını söylediler.

Artvin Halkı Tercih Yapmakla Karşı Karşıya Bırakıldı

TES Artvin Şube Başkanı ve Kamu-Sen Artvin İl Temsilcisi İsrafil Bayrak, her zaman Hak’kın, haklının halkın ve doğruların yanında yer aldıklarını, Artvin halkının Cerattepe konusunda son derece haklı olduğunu, bir tercih meselesiyle karşı karşıya kaldığına dikkat çekerek; “Biz Türk Eğitim Sen ve Kamu-Sen İl temsilciliği olarak Cerattepe’de doğa nöbetlerimizi tutuyoruz. Sıra bize geldiğinde üyelerimizle birlikte nöbet alanına gelerek bu cennet gibi muhteşem doğayı yaşatabilmek için “biz de varız” diyoruz. Artvin halkı bir tercihle karşı karşıya bırakılmıştır. “Ya maden, Ya Artvin.”  Elbette ki Artvin halkı “Artvin” diyecekti. Biz de “Artvin” dedik ve buradayız.

Buradaki Mesele Çok Farklı, Şusu Busu Yok!

Buradaki mesele çok farklı. Bunun sendikası, şusu busu, o görüşten, bu görüşten olmaz. Cerattepe Allah tarafından hassas dengeyle yaratılmış çok özel bir coğrafyadır. Yerin altı hiçbir zaman yerin üstü kadar kıymetli ve sonsuza kadar yaşayan ve yaşatan bir proje değil. Tam aksine, 10-20 haydi 50 yıl diyelim. Maden çıkartılır rezerv biter ve çekip giderler. Geriye ne kalır? Koskoca bir hiç. Mahvedilmiş geçmiş, yok edilmiş gelecek! Bunun yanında pasaları, atıkları ve katledilmiş doğa kalır. Artvin’in aşağıda madene rağmen yaşayacağını söyleyenler gerçeği konuşmuyor. Onların tek derdi burada maden çıkarıp zengin olmak.

Çıkarılan Maden Ne Milletin Ne Devletin! Neredeyse Tamamı Şirketlerin!

Kaldı ki; Madenler milli servetimizdir. Orada “tüyü bitmemiş yetimin”, gelecek kuşakların hakları ar. Bu “maden yasasıyla” çıkarılan maden ne milletin ne de devletindir. Ne çıkarsa çıkaran şirketlerindir. Bunlar devlete beyanı ölçüsünde yüzde 2, yüzde 4 devlet payı verirler, geri kalanı kendi hesaplarına gider. Madenlerin geliri şirket hesaplarına aktarırlar. Bir de olaya bu tarafından baktığınızda gerçekten insanın yüreği acıyor. Onun için biz buradayız. Onun için Cerattepe’nin, Artvin’in, halkımızın, ülkemizin yanındayız. Bu ülkenin milletin zenginliği olan madenlerin çıkarılabilecek, çıkarılmayacak yerleri var. Çıkarılamayacak yerleri var. Maden var diye her yerde maden çıkarılmaz ki. Bir de bu yönü var.

Bir Şehrin Tepesinde Madencilik Yapıldığı Nerede Görülmüş?

Şimdi bulunduğumuz nokta bin 700 rakımda, Artvin Merkez Valiliği’nin olduğu yer 500 rakımda. Yukarı mahalleler 800-900 rakıma kadar devam ediyor. Artvin’in Merkezi orada iken siz bu tepede nasıl madencilik yaparsınız? Bu soruyu bilimsel raporlar, bilim adamları sorduktan sonra cevaplarını veriyorlar. Zaten Mahkemeler kararlarını verirken bu raporlara bakıyor, bilim insanlarının söylediklerini dikkate alıyor. Onun için raporda belirtilen ibare” Ya Artvin Ya maden”  tercihi dikkate alıyor. Allah’ın insanlara bahşettiği cennet numunesi bu güzel yaşam alanı bizim görebildiğimiz, göremediğimiz milyonlarca, milyarlarca canlının yaşamlarını sonsuza dek varlığını sağlıyor. Maden alanları maalesef hiçbir canlının yaşamadığı yaşayamadığı ölüm alanları haline geliyor. Cerattepe davasının er ya da geç doğanın lehine, Artvin’in lehine, milletimizin, ülkemizin lehine 2008 deki gibi aynı şekilde yeniden sonuçlanacağına yürekten inanıyor, bu yolda mücadele eden herkese başarılar diliyorum” dedi.

Memurların Derdi De Cerattepe Gibi Büyük!

Başkan Bayrak, memurların son yıllarda yaşadığı hak ve maddi kayıplarla ilgili broşür ve dergileri de Cerattepe’ye getirdi.  Konuyla ilgili bir iki gün içinde basın açıklaması yapacağını söyleyen Bayrak, Memurların da Cerattepe gibi büyük dertlerinin olduğunu, bunun için sendika olarak mücadele ettiklerine dikkat çekerek, hak kayıpları ile ilgili sendikada bir açıklama yapacağını söyledi.

Başkan Karahan’dan Teşekkür

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, TES ve Kamu-Sen’e teşekkür ederek,  “Burada birçok STK, oda, Kooperatif kuruluşları nöbet tutuyor. Kamu’sen nöbet tutmaya başladığımızdan beri her zaman Cerattepe’nin, Artvin halkının yanında yer almıştır. 48 saat nöbet tuttular. Diğer eğitim sendikası Eğitim Sen’de aynı şekilde sırası geldiğinde buraya gelerek nöbet tutarak bize destek veriyor. Bu mesele Artvin’in geleceği meselesidir. Onun için insanlar buraya çıkarken sadece Artvin kimliği, doğa ve çevre düşüncesiyle geliyor. Burada nöbet tutan kurumlara, köylere, mahallelere güzel insanlara bu vesileyle bugün 48 saat nöbet tutan Kamu –Sen İl temsilcisi ve Türk Eğitim sen Artvin Şube başkanı İsrafil Bayrak ve Yönetimine teşekkür ediyorum“ dedi.