Artvin’in Sorunları ve Çözüm Önerileri Ekonomik Şurada Dile Getirildi

0
????????????????????????????????????

ARTVİN – 81 ilin Oda-Borsa Başkanları, illerindeki en önemli sorunları ve çözüm önerilerini birinci ağızdan hükümete aktarma fırsatı buldu. Artvin’in sorunları ve çözüm önerilerini, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kurtul Özel dile getirdi.

IX. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde, Başbakan Binali Yıldırım’ın başkanlığında, Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ile 365 oda ve borsanın yönetim kurulu başkanları ve meclis başkanlarının katılımıyla TOBB Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. 

Şurada, 81 ilden 365 oda/borsa başkanı 3 konu başlığında 3’er dakikalık sürelerle, özel sektörün sorunlarını ve çözüm önerilerini, Başbakan Yıldırım ve bakanlara iletti.

Şura sonrası açıklama yapan ATSO Başkanı Kurtul Özel; Artvin hakkında “Artvin’in Bölgesel Teşviklerde 6. Bölge Kapsamına Alınması, Turizm Altyapı imkânlarının artırılması, Organize Sanayi Bölgesi ve Yeni Küçük Sanayi Sitesi, Muratlı – Sarp Sınır Kapıları ve Hopa-Batum Tren Yolu Projelendirme Çalışmaları, Acemi Er Eğitim Birliğinin kurulması, Banka Kredilerinin bölge koşulları gözetilerek esnek hale getirilmesi” gibi sorun ve çözüm önerilerini en üst düzeyde gerçekleşen 9. Şura’da dile getirdiklerini ifade etti.

IX. EKONOMİK ŞURA TOPLANTISINDA DİLE GETİRİLEN KONULAR.

  1. Artvin İlinin Bölgesel Teşviklerde 6. Bölge Kapsamına Alınması, Turizm Altyapı imkânlarının artırılması; Artvin ili bölgesel teşviklerde 4. Bölge illerdendir. Hak ettiği yer ise 6. Bölgedir. Artvin ili 6. Bölge iller kapsamına alındığında; tekstil – gıda ürünleri, inşaat gibi İlde potansiyeli olan çok çeşitli sektörlerde, üretimde büyük ivme kazanacaktır. Bunun yanında ilimizde göçü önleme projesi kapsamında “Acemi Er Eğitim Birliğinin” kurulmasıyla da ekonomik gelişime büyük destek sağlanmış olacaktır.

Artvin, bölgesinde turizm ürün çeşitliliği ve destinasyon noktaları bakımından zengin bir ildir. Biyosfer rezerv alanı, milli parkları, doğal parkurları, yaylaları, kruvaziyer turizmi için mevcut limanı ve zengin kültürel yapısıyla turizmde önemli bir potansiyele sahiptir. Bu anlamda, ulaşım imkanları bütün ilçelerde hak ettiği standartlara çıkarılmalıdır. Sahil bölgesinde yarım bırakılan duble yol merkeze ve oradan Sahara Tüneli ile Ardahan’a bağlanmalıdır.

  1. Organize Sanayi Bölgesi ve Küçük Sanayi Sitesi: İlimizin talepleri doğrultusunda Organize Sanayi Bölgesi konusunda ilgili bakanlık OSB için gerekli çalışmayı başlatmış ve kurulmuştur. Ancak gerekli fiziki altyapı ve üst yapı çalışmaları istenilen düzeyde ilerlememektedir. Mevcut çalışmalar hızlandırılarak, arsa tahsisleri yapılmalı ve bölgede OSB işler hale getirilmelidir. Hopa ilçemizde kurulma çalışmaları yapılan OSB için de çalışmalar hızlandırılmalıdır.

Ayrıca, Artvin-merkezde geçtiğimiz aylarda kurulan kooperatifle start alan ‘Yeni Küçük Sanayi Sitesi’ yapımı çalışmalarının önü açılmalı, gerekli arsa tahsisleri ve kredi imkanları oluşturulmalıdır. Bu girişimin bitmesiyle, sıkışan KOBİ’ler rahatlayacak ve imalata dönük üretim artacaktır.

  1. Muratlı – Sarp Sınır Kapıları ve Hopa-Batum Tren Yolu Projelendirme Çalışmaları: Muratlı sınır kapısının açılması ile birlikte bir yandan Sarp Sınır Kapısı’nın yoğun trafiği azalacak, sık aralıklarla oluşan kilometrelerce uzunluğundaki tır ve araç kuyrukları ortadan kalkacaktır. Geçişlerin daha seri ve süratli olması, Borçka İlçemize ve dolayısıyla ilimize ekonomik yönden katma değer yaratacaktır.

Sarp sınır kapısından geçecek olan Batum ile Hopa limanı arasında yapılacak sadece 33 km uzunluğundaki tren yolu hattı ile uluslararası lojistik taşımacılık büyük güç kazanacaktır. Batum-Hopa Tren Yolu projesi için TCDD tarafından başlatılan fizibilite çalışmalarının ivedilikle sonuçlandırılması sağlanmalıdır.