CHP Hopa aday tanıtım toplantısı yapıldı

0
609

Cumhuriyet Halk Partisi Artvin Hopa İlçe Başkanlığı Belediye Başkanlığı aday tanıtım toplantısı düzenledi.

DİLAN ŞAHİNBAŞ

Artvin’in Hopa ilçesinde CHP’nin Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Halkevleri ile kurduğu Hopa Yerel Yönetim İnisiyatifi yapılan aday tanıtım toplantısı ile açıklandı. 

‘Bahanelerimiz Hopa’dan değerli değil’

CHP Hopa İlçe Başkanı Adnan İskender yaptığı konuşmada, yıllardır özlemini çektikleri Cumhuriyet Halk Partisi çatısı altında ilerici sol birlikle Hopa halkının karşısına çıkmanın gururunu ve heyecanını yaşadıklarını belirterek, “Artık o rantiyen düzenine tahammülümüz yok. Bu düzenin Hopa’daki uzantılarının bir gün bile tepemizde durmalarına tahammülümüz yok. Biz bahanelerimizden sıyrılarak bir araya geldik çünkü bahanelerimiz Hopa’dan daha önemli değil. Hiç kimse de tek başına Hopa halkından değerli değildir. Kişisel hırslarımıza yenik düşüp çocuklarımızın geleceğini çalmaya, gençlerimizi umutsuzluğa sürüklemeye hakkımız yok. Hopa halkını demokratik halkçı bir belediyeye kavuşturacağız” dedi.

Mızrak çuvala sığmıyor

İskender’in ardından konuşma yapan CHP Artvin İl Başkanı Ahmet Biber, “Bugün burada kınamız var, 31 Mart’ta düğünümüz olacak. Taner Ekmekçi Başkan olacak ve biz geçmişteki hatalarımızı telafi edeceğiz” diyerek, hedefine AKP hükümetine alarak “Artık mızrak çuvala sığmıyor, yaptıklarının üstünü örtemiyorlar” dedi. Toplumun bir arada olması ile başarının geleceğini ifade eden Biber, “Çocuklarımızın geleceğini karartan bu iktidarı karanlığa göndermek için parti içinde küsmeyi kabul etmiyorum. Mutlaka bir arada olmak zorundayız. Gün birlik günüdür. Hopa halkı bu birliği görecek” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Aday tanıtım programı İl Genel Meclis Üyeleri ve Belediye Meclis Üyeleri’nin halka sunulmasıyla devam etti. Belediye Başkan Adayı Taner Ekmekçi’nin İl Genel Meclis Üyeleri listesinde Murat Özçep, Hakan Makar, Mustafa Şeker bulunurken, yapılan ittifak sonucu hazırlanan Belediye Meclis üyelerinde ise ÖDP’den Nefise Yenigül ve Hüseyin Kırçiçek, Halkevleri’nden Taylan Kaya, 2014 yılı yerel seçimlerinde ÖDP’den Belediye Başkanı Adayı olan Enver Korzay var. Listenin devamındaki isimler, Osman Akkaya, İshak Karabulut, Fatma Bayrak, İslam Topaloğlu,  Taner Kalkan, Enver Bağdat, Tolga Başar, Kemal Büyük, Tülin Yazgan, Cemre Karabacak, Nihat Balta oldu.

‘Yanında değiliz, karşısındayız!’

İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi üyelerinin tanıtılmasının ardından ittifak bileşenleri adına temsilciler konuşma yaptı. ÖDP adına konuşma yapan Nefise Yenigül, “Biz yıllardır söz yetki karar iktidar halka diyenleriz. Salonda bulunanların yüzlerinde korku ve endişe görüyorum. Bunun nedeni n on yedi yıldır AKP’nin baskı ve sömürüsü olduğunun farkındayım. Söz, yetki, karar, sermaye AKP iktidarında, tek adamın elinde. Tek adam rejimi laikliği, halkçılığı yok saymaktır. Kadın taciz ve tecavüzcülerini korumak demektir. Biz artık buna izin vermeyeceğiz” dedi ve Yunus Emre’nin “72 milleti bir bilmeyen bizden değildir” sözlerini dile getirerek, “72 milleti bir bilmeliyiz. AKP bunu yapmıyor. Devletin imkanlarını, gücünü kullanarak yandaşlarına peşkeş çekiyor. Ya yanımızdasınız ya karşımızdasınız diyor. Biz karşısındayız” dedi. 

Şair Nazım Hikmet Ran’ın “Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine”  sözlerini hatırlatan Yenigül, “Biz yaşarken tek başımıza kalsak da doğruları söylemeye devam edeceğiz, bu birey olmaktır ama omuz omuza olursak başarı kaçınılmazdır. Bizim Mahirlere, Denizlere sözümüz var. Kazanmamız şart” diyerek sözlerini bitirdi.

‘Mesele kasa boşaltmak değil..’

Halkevleri adına konuşma yapan Taylan Kaya, “Şu an karşımda aylar süren bir çalışmanın, bir emeğin fotoğrafı var. Biz aylar süren çalışmada neler yapacağımızı, nasıl bir belediye istediğimizi ortaya koyduk. Hopa’nın hak ettiği belediye vizyonunu yaratmak için bir araya geldik. Sadece kazanmak için değil kazandıktan sonra sizlerle beraber Hopa’yı yönetmek için buradayız” dedi ve kendilerine gelen “Onlar Belediye’yi alırsa tüm işçileri kapıya döker” eleştirilerine, “Şimdiye kadar nerede emek mücadelesi varsa biz oradaydık, nerede işçiler direniyorsa biz onlarla beraber direndik. İşçi düşmanı olanlar, işçiye emeğe değer vermeyenler bizim için bu lafları sarf ediyorlar. Hak eden, riyaretli, oraya yakışan insanlar olarak üretim sahalarını açarak devrimi burada yapacağız. Mesele kasaları boşaltmak değil mesele 5 yıl içinde o kasadan çıkan paraların nereye gittiğini nereye harcandığını açıklamak. Biz bunları seçim sonrası belediye binasından asarak açıklayacağız” dedi.

Kaya’nın ardından konuşma yapan Enver Korzay, “Yaşanabilir bir kent, daha özgür bir Hopa için, hiç kimseyi ötekileştirmeden, bu yol arkadaşlığı için elini taşın altına koyan herkese teşekkür ediyorum” dedi. 

İl Genel Meclis Adayı Murat Özçep yaptığı konuşmada , “Gençlik Kolları benden İl Genel Meclis’i için aday olmamı talep etti, ben de kabul ettim. Partimin bana vereceği her göreve hazırım, çaycılık dahi yap desinler onu da yaparım” diyerek ellerinden geleni yapmak için çalıştıklarını ifade etti.

Hopa için el ele

Programın son konuşmacısı Belediye Başkan Adayı Taner Ekmekçi oldu. Ekmekçi halkçı bir yönetim anlayışı ile yola çıktıklarını vurgulayarak, “Temiz, dürüst bir belediye için geliyoruz, kişilerin siyasi tercihleri yüzünden dışlandığı bu belediye anlayışını yıkmak için geliyoruz. Koltuk sevdasıyla hareket etmeyeceğimiz, her şeyi ben bilirim demeyeceğimiz, insanları kandırmayacağımız, sevgiyle, umutla birleşeceğimiz bir belediye için buradayız. Gençlerimizin umutlu olduğu, kadınlarımızın daha özgürce yaşadığı bir şehri yaratmak için, Hopa için el ele çalışalım demek için, Bir olmak, biz olmak için geliyoruz” dedi.